Paşabahçe Mağazaları A.Ş Söyleşi

Paşabahçe Mağazaları A.Ş Bilgi İşlem Müdürü SarperBey ile, sektörde yaşanan zorluklar, sektörün ihtiyaç duyduğu bilişim alt yapısı ve Paşabahçe Mağazaları A.Ş’nin kullandığı otomasyon sistemleri hakkında yaptığımız söyleşide değerli vaktini ve deneyimlerini bizlerle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyoruz.

 

Trinoks: Sarper Bey merhaba, ilk olarak bize şirketiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?, Hangi sektörde hizmet vermektesiniz?

Sarper Aydemir: Paşabahçe Mağazaları A.Ş. Şişecam topluluğu içerisinde Cam ev Eşyaları Grubuna bağlı olarak faaliyet gösteren bir şirkettir. Paşabahçe Mağazaları A.Ş. ‘nin bugün itibariyle Türkiye geneline yayılmış 29 adet yurtiçi mağazası ve 2 adet yurtdışı mağazası bulunmaktadır. Şirkette yaklaşık 400 kişi çalışmaktadır.

 

Trinoks: Faaliyet gösterdiğiniz alanda mutlaka belli zorluklarla karşılaşmaktasınız, bize sektörünüzdeki rekabet ortamından bahseder misiniz? İyi bir bilgi işlem altyapısının bu rekabet ortamında ne gibi avantajlar kazandırdığı konusundaki fikirlerinizi alabilir miyiz?

Sarper Aydemir: Perakende sektöründe rekabet herzaman vardır, bu rekabete ayak uydurmak teknoloji departmanlarının görevi olmamakla birlikte, şirketin hareket etme kabiliyetini sağlayacak teknolojinin hazır edilmesi gerekir, kısaca alınan kararlar teknoloji engeliyle karşılaşmamalıdır. Bizde bu hareket esnekliğini sağlamak için teknolojiyi sürekli olarak takip etmek, yerinde ve zamanında uygulamak zorunluluğunu üzerimizde hissederiz. Tabii teknolojik anlamda hareket ederken, bilinçsizce bazı uygulamaların peşinden koşmak yerine, kendi ihtiyacımızı net olarak belirliyerek buna uygun hareket etmeyi daha fazla tercih ediyoruz. Yani ayağımızı yere sağlam basmak istiyoruz. Şirketi teknolojik açıdan deney tahtasına çevirmek istemiyoruz, oturmamış teknolojileri uygulamanın yarardan çok zarar getireceğine inanıyoruz.

 

Trinoks: Paşabahçe Mağazaları A.Ş.’nin Bilgi işlem altyapısından bahsedebilir misiniz? Ne gibi uygulamalar kullanıyorsunuz? Kullandığınız uygulamaların size kazandırdığı artılar nelerdir?

Sarper Aydemir: Paşabahçe Mağazaları A.Ş. Oracle veri tabanı üzerinde Forms ve Reports kullanılarak tarafımızdan geliştirilmiş ve “Paşabahçe İdeal” adını verdiğimiz ERP yazılımını kullanmaktadır. Bu yazılım merkezde tek bir veri tabanının üzerinde çalışmaktadır. Yani 1998 yılından beri merkezi veri tabanı kullanılmaktadır ve tüm mağazaların satış, stok ve sipariş bilgileri tam zamanlı olarak takip edilmektedir. Bu işleri ayakta tutabilecek güçlü bir alt yapıya ve ekibe sahibiz. Ben ve ekibim bu konuda çok vefalı, uzun yıllardır aynı işi iyileştirmek için çabalıyoruz, buda bizi başarıya daha fazla yakınlaştırıyor. Çünki gerçekten iyi bir Bilgi Sistemi oluşturmak zaman ve emek istiyor. Tabii tüm bunların yanında dışarıdan almamız gereken uzmanlıklarda var. Örneğin mağazalarımızdaki kasa ve ön ofis yazılımları konusunda çeşitli firmalar ile çalıştık. Ayrıca merkez depomuzda kullandığımız depo otomasyonu yazılımlarını Trinoks firması yaptı ve bu yazılım bize büyük avantajlar kazandırıyor. Herşeyden önce sevkiyat hızımızı artırdı. RF El terminalleri ve otomasyon sistemi sayesinde depo çalışanları artık örümcek adam gibi raflarda mal aramıyor, herşeyin adresi belli, El Terminaline iş emri geldiğinde size hangi ürünü hangi raftan alacağınızı söylüyor.

 

Trinoks: Sizce bilişim altyapısında yapılan iyileştirmeler ve sorunsuz çalışan uygulamalar, müşterilerinize ne kadar yansımaktadır?

Sarper Aydemir: Tabiî ki öncelikle bizim iş akışımıza kattığı büyük artılar var. Sorunsuz adresleme, sorunsuz sevkıyat ve ürün stok takibi gibi operasyonların sonucu müşterilerimize de olumlu yansıyor, tamamı merkez depomuzda barkodlanmış olarak mağazalarımıza teslim edilen ürünlerimizle beraber raflarda yer alan fiyat etiketlerimiz, operasyonel işletme yöntemlerinin doğru uygulanmasıyla birlikte müşterilerimizin kasalarda beklemeden, sorunsuzca alışveriş yapmalarına yardımcı oluyor.

 

Trinoks: Değerli vaktinizi bu söyleşi ile bize ayırdığınız için teşekkür ederiz, son olarak Trinoks firması için ve aldığınız hizmet için görüşlerinizi alabilir miyiz?

Sarper Aydemir: Ben teşekkür ederim, son olarak şöyle özetleyebilirim, birlikte yürütülen ve hayata geçirilen bir projenin tarafları olarak, gelinen noktadan memnun olmak en önemli şey, firmanız ile aynı ölçüde memnun olduğumuzu belirtmek isterim, hem proje dâhilinde hem de proje sonrası hizmetlerde ve ek isteklerin uygulamaya dâhil edilmesi işlemlerinde Trinoks, çalışmalarını sorunsuz ve kendine yakışır bir şekilde yürütmüştür.