Logistics Vision (LV3+)

Trinoks Yazılım olarak müşterilerimize en doğru çözümü en kısa sürede sunabilmek için global çözümleri de ürün yelpazemizde bulundurmaktayız. Özellikle 3PL Lojistik alanında hizmet veren firmalara...


Devamını oku...

Üretim Takip Sistemi

AxionBlade® Professional Üretim ve Depo Yönetim Sistemi Bütünleşik bir üretim izleme ve yönetim sistemidir. Malzeme ambarınızadan başlayan tüm süreçlerinizi takip etmekle kalmaz, üretime malzeme besleme, üretim...


Devamını oku...

Depo Otomasyon Sistemi

AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi uzun süre yapılan arge çalışmaları ve proje deneyimlerinin neticesinde geliştirilmiş bir Depo Otomasyon Sistemidir. Türkiye’nin sektöründe lider firmaları tarafından tercih görmüştür....


Devamını oku...

Demirbaş Takip Sistemi

Fats® (Fixed Asset Tracking System) Demirbaş Takip ve Amortisman Yönetim Sistemi Her iş yeri için gerçekten çok önemli bir konu olan demirbaşların takibi zahmetli, zaman alan bir...


Devamını oku...

Özel Yazılım Geliştirme

İşletme ve üretim şartlarınıza uygun sizlere özel ofis ve endüstriyel yazılım çözümleri geliştiriyoruz. Çok değişik amaçlı çok fazla yazılım paketi var olmasına rağmen bir firmanın ya...


Devamını oku...
12345

Şişecam A.Ş Kimyasallar Grubu Söyleşi

Şişecam Kimyasallar Gurubu Enformasyon Teknolojileri Müdürü Salih Bey ile sektörde yaşanan zorluklar, sektörün ihtiyaç duyduğu bilişim alt yapısı ve Gurubun kullandığı otomasyon sistemleri hakkında yaptığımız söyleşide değerli vaktini ve deneyimlerini bizlerle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyoruz.

 

Trinoks: Salih Bey merhaba, bize kendinizden ve firmanızdan kısaca bahseder misiniz? Hangi sektörde hizmet vermektesiniz?

Salih Aydın: Firmamız Şişecam Kimyasallar Gurubu ben de grup içerisinde enformasyon teknolojileri müdürü olarak görev yapıyorum. Şirketimizin çok farklı sektörlerde faaliyet gösteren fabrikaları var. En büyük lokomotif şirketimiz soda sanayi A.Ş. , soda sanayi A.Ş.’nin Mersin’de soda ve kromsan fabrikaları var. Soda fabrikası, cam ve deterjan sektörüne sanayi ara malı üretiyor. Kromsan fabrikası ise, deri işlemlerinde kullanılan ürünleri üretiyor. Tabi bunların içerisinde en büyük şirketimiz Çayırova’da bulunan Cam Elyaf Sanayi A.Ş. bu firmamız da Cam takviyeli plastik üretiminde kullanılan bir aramalı cam elyaf üretimi yapıyor. Türkiye’de Soda, Krom ve Cam elyaf üretiminde şuanda firmamız tek üretici konumundadır.

 

Trinoks: Kimyasallar Gurubu içerisinde, cam üretimi için gerekli olan hammadde ve minerallerin araştırması ve geliştirmesine yönelik çalışmaları nasıl yürütüyorsunuz? Bu çalışmaları yürüten bir firmanız var mı?

Salih Aydın: Tabiî ki bu saydığımız işletmelerimizin haricinde ufak çapta çalışan firmalarımız da mevcut. Bunlardan bir tanesi de Cam iş Madencilik A.Ş.’dir. Cam iş Madencilik A.Ş. firması cam üretimine yönelik minerallerin Türkiye genelinde araştırmasını yapıyor. Bu konudaki AR-GE çalışmalarını yürütüyor ve hammadde sağlıyor. Bir diğer firmamız Mersinde Oksivit Kimya Sanayi A.Ş. hayvan yemi katkı maddesi üretmekte, bunların yanında yurtdışında fabrikalarımız var, Bosna’da Tuzla yöresinde bir soda üretimi yapan bir fabrikamız var. Soda Sanayinde Dünyada önemli bir yeri olan Solve ile Bulgaristan’da bir ortaklığımız var.

 

Trinoks: Kimyasallar Grubu’nun çalışan sayısı hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Salih Aydın: Kimyasallar Grubu’nun çalışan sayısı 3100 civarında bu rakamın 1000 kadarı memur geri kalan rakamında 2000 civarını işçi diyebiliriz. Trinoks: sektördeki rekabet ortamında bahsedebilir misiniz? Şişecam kimyasallar Grubu’nun sektör içerisindeki rekabet avantajları nelerdir. Salih aydın: Aslına bakarsanız firmamız ülke içerisinde bir rekabetle karşı karşıya değil, ülke içerisinde Cam Elyaf, Krom ve Soda üretiminde tek üreticiyiz. Rekabet bizim için uluslar arası arenada söz konusu,Krom ürünlerinde Avrupa’da ve Uzak Doğu’da ciddi rekabet var.

 

Trinoks: Kimyasallar Grubu içerisindeki şirketlerde kullandığınız bilişim altyapısı hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Salih Aydın: Bütün Şişecam Gruplarında ve firmalarında ortak bir IT altyapısı kullanılıyor, ortak bir network ağımız var bunun üzerinde açık bir sistem mimarisinde çalışıyoruz, Oracle veri tabanı kullanıyoruz. Şişecam 1976’dan başlayarak IT altyapısını belli bir seviyeye getirmiştir. Daha çok kendi IT altyapımızda geliştirdiğimiz uygulamaları kullanıyoruz, fakat firmalarımızın yut içerisinde ve yurt dışında hızlı büyümesi sonucunda, kendi içimizde geliştirdiğimiz yazılımların kullanılması biraz daha zorlaştı ve ERP paketleri firmalarımıza girmeye başladı. Kimyasallar Gurubu bu konuda öncülük etti diyebilirim. Ağustos 2006 itibariyle ASP seçimini yaptık ve Eylu 2006’dan itibaren Soda Sanayi A.Ş. uygulamayı başlattık, Haziran 2007’de Soda Sanayi A.Ş. kurumunun uygulamasını bitirip diğer kuruluşlarımıza başlamayı ve 2009’da IT altyapısını bitirmeyi planlıyoruz.

 

Trinoks: Müşterileriniz size, kullandığınız bilişim altyapısı ve otomasyon uygulamaları için bir yönlendirmede ya da diretmede bulunuyor mu? Bununla birlikte kullandığınız otomasyon uygulamalarının size kazandırdığı operasyonel ve finansal artıları nelerdir?

Salih Aydın: Günümüzde müşteri mutlaka ambalaj üzerinde ürüne ait bilgileri içeren bir etiket istiyor. Dolayısı ile bizi bu tür barkodlu uygulamalara iten müşteri istekleridir. Bir diğeri de kendi iç ihtiyaçlarımız, ürün çeşidimiz o kadar artmış durumdaki özellikle bazı kurumlarımızda Cam Elyafta, çok fazla sayıda ürün var. Ambar hacimlerimiz çok büyük, lokasyonlar çok fazla ve nihayetinde müşteri istekleri ve iç ihtiyaçlarımız doğrultusunda bu tür otomatik veri toplama ve depolama uygulamalarına geçmemiz kaçınılmaz oldu. Bunlara ek olarak bir diğer ihtiyaç da, bu tür verilerin üretimden manüel olarak alınması ve saklanıp takip edilebilmesinin imkânsız olmasıdır. Gerek iş gücü tasarrufu açısından gerekse verilerin doğruluğu açısından çok kritik bir faktör.

 

Trinoks: Trinoks ile yaptığınız uygulamalardan kısaca bahsedebilir misiniz?

Salih Aydın: Trinoks ile Cam Elyaf Sanayi A.Ş. ‘de hayata geçirdiğimiz, Barkodlu üretim takibi adını verdiğimiz bir otomatik veri toplama ve depo otomasyonu uygulamamız var. Üretim takibine en alt üründen başlayan, alt üründen nihai ürüne kadar olan bütün evrelerin takibi ve ürünlerin etiketlenmesi, kalite kontrol işlemleri ardından depolama işlemlerinin ve sevkıyat işlemlerinin gerçekleştiren bir otomasyon sistemi olarak özetleyebileceğimiz bir uygulama. Uygulamanın bir önemli noktası da bugüne kadar yapılmış olan en geniş çaptaki Linux altyapısı ile çalışan bir uygulama olmasıdır. Tüm veri toplama terminalleri ve istasyonları Linux tabanlı. Tamamen açık sistem uygulamasına uygun bir altyapı olması çok önemli bizim için.

 

Trinoks: Bu türdeki uygulamaların firmanız için operasyonel ve finansal getirilerini hesapladığınız bir çalışma yapıldı mı? Böyle bir çalışma mevcut ise uygulamaların firmanıza kazandırdıkları nelerdir bize bunlardan bahsedebilir misiniz?

Salih Aydın: Bu tarz kazançları finansal olarak rakamlara dökmek çok zor. Aslına bakarsanız finansal kazançlardan öte operasyonel açıdan olmazsa olmaz durumunda olan uygulamalar. Günümüzde IT yazılımları iş hayatının bir parçası konumunda. Kaldı ki bu hacimde bir iş gücünün olduğu firmalarda mutlaka büyük getirisi olan yatırımlar.

 

Trinoks: Değerli vaktinizi bu söyleşi ile bize ayırdığınız için teşekkür ederim, son olarak Trinoks firması için ve aldığınız hizmet için görüşlerinizi alabilir miyiz?

Salih Aydın: Öncelikle şunu söylemeliyim, bu tarzdaki projelerde başarı için en önemli şart tedarikçinin anlaşma imzalandıktan sonra takımımızda yer alması, bir proje ekibi oluşturulması ve bizim çalışanımız gibi hareket etmesidir. Trinoks, benim bu düşünceme çok yakın bir firma, Trinoks çalışanları ve proje ekibi ile çok sıcak ilişkiler içerisinde bu projeyi yürüttük ve başarılı bir çalışma ortaya çıkardık, bu açıdan da sizler vasıtası ile bütün Trinoks çalışanlarına teşekkürlerimi iletmek isterim.

Depo Otomasyon Sistemi

AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi, uzun süre yapılan arge çalışmaları ve proje deneyimlerinin neticesinde geliştirilmiş bir Depo Otomasyon Sistemidir.

Türkiye’nin sektöründe lider firmaları tarafından tercih görmüştür. Rusya ve Romanya’da hali hazırda kullanılmakta olan  AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi birçok dilde çalışabilmektedir.

Parametrik yapısı sayesinde sektör ayırt etmeksizinher firmanın iş akışlarına uyarlanabilecek kabiliyettedir. AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi İçerisinde barındırdığı üretim işlemleri, kalite kontrol işlemleri, üretime malzeme besleme gibi ek modülleri sayesinde üretim operasyonu gerçekleştiren firmalar için hem depo işlemlerini hem de üretim operasyonlarını takip etmelerinde büyük kolaylıklar sağlar.

Devamını oku

Üretim Takip ve Yönetim Sistemi

AxionBalde® Professional Üretim Takip ve Depo Otomasyon Sistemi, Bir depo otomasyon sisteminden daha çok bütünleşik bir üretim izleme ve yönetim sistemidir. İşletmenizdeki malzeme ambar, üretim ve mamul ambar süreçlerinin tamamını takip etmenize olanak sağlar.

Malzeme ambarınızadan başlayan tüm süreçlerinizi takip etmekle kalmaz, üretime ürün besleme, üretim iş emirlerine uygun olarak üretim noktalarında yapılan üretimleri denetleme, raporlama, üretimden çıkan ürünlerin oluşumunu sağlayarak mamul ambar tarafında ürünlerinizin ambar yönetimini gerçekleştirir.

Operasyonlar, uygulama içerisinde 3 ana başlık altında yönetilmektedir, malzeme ambar, üretim takibi ve mamul ambar. AxionBlade® Professional bu ana başlıklar altındaki operasyonların her birini diğer operasyonlar ile ilişkilendirerek yönetir. Bir üst sistem ile entegre çalıştığı durumlarda üst sistemlerde (ERP, Üretim Planlama Sistemleri ya da Muhasebe Sistemleri) yaratılan üretim kayıtlarını otomatik olarak alır ve kablosuz alt yapı üzerinde çalışan terminaller ya da panel pcler ile operatörlere taşır.

Devamını oku

Demirbaş Takip Sistemi

Fats® Demirbaş Takip Sistemi, firmaların tüm demirbaşlarını barkod etiketleri ile kimliklendirerek detaylı bir şekilde takip etmelerini sağlayan bir Sabit Kıymet Yönetim Sistemidir.

Türkiye’nin sektöründe lider firmaları tarafından tercih görmüştür. Sektör ayırt etmeksizin her işletmenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek olan Fats® Demirbaş Takip Sistemi birçok dilde çalışabilmektedir.

Opex ve Capex kayıtları ayrı ayrı takip edilebildiği gibi demirbaşlara ait amortisman hesaplamaları aylık olarak TTK yönetmeliğine uygun bir şekilde yapılabilmektedir. Sistem içerisinde takip edilmek istenen tüm demirbaşlar birer demirbaş barkod etiketi ile kimliklendirilerek kayıt altına alınmaktadır. Düzenli yapılan sayımlar sırasında bu barkod etiketleri el terminalleri ile okutarak envanter kontrolü kısa sürede yapılabilmektedir.

Devamını oku

Özel Yazılım Geliştirme

15 yılı aşkın süredir müşterilerimize en kaliteli çözümü sunabilmek için en yeni teknolojileri kullanarak uygulamalar geliştiriyoruz, sektörel gelişimleri ve ihtiyaçları yakından takip ediyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun yazılımları işletme şartlarına uygun teknolojiler ile sunmaya dikkat ediyoruz. 

Trinoks Yazılım, müşteri ihtiyaçları ve hitap ettiği sektörler göz önüne alındığında farklı teknolojileri kullanan farklı yazılımlar geliştirmektedir. Trinoks 2 farklı yazılım grubu ile 2 farklı platform da yazılım geliştirmektedir.

Şirketimiz bünyesindeki yazılım ekipleri, müşterilerimizin projelerindeki gereksinimleri gözönüne alarak aşağıdaki teknolojileri kullanmaktadır. Fabrikalarda üretimi izlemek ve üretim hatlarından veri toplamaya yönelik olarak çalışan AxionBlade® Professional üretim takip sistemi yazılımları genelde fabrika ortamlarında üretimin kesintisiz çalışması ve izlenebilirliğin sağlanabilmesi için Isı, nem sensörleri, ışıklı panoları sürmek, dokunmatik ekranlar, hareket sensörleri, sabit barkod okuyucular vb. çeşitli çevre donanımlardan sürekli bilgi almakta ve bunları görüntülemektedir.

Devamını oku

Bize Yazın!

captcha
Yeniden yükle

Bizden Duyun

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Fl Madeni Yağlar Tic. Ltd. Şti 'ne Antr...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

35 yılı aşan üretim hayatı boyunca, Ar-G...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ağır Sanayi sektörünün öncülerinden EKİN...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Ağır Sanayi sektörünün köklü firmalarınd...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

assisTT, Kasım 2007’de yüzde 100 Türk Te...

Sosyal Paylaşım

Vector A.Ş.

Trinoks Yazılım A.Ş. bir

vector-logoiştirakidir.