İzmir Lojistik Grubu Söyleşi

İzmir Lojistik Grubu (İLG) Genel Müdürü Haluk Bey ile, Lojistik sektöründe yaşanan zorluklar, sektörün ihtiyaç duyduğu bilişim alt yapısı ve İzmir Lojistik Grubu’nun kullandığı otomasyon sistemleri hakkında yaptığımız söyleşide değerli vaktini ve deneyimlerini bizlerle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyoruz.

 

Trinoks: “Haluk Bey merhaba, bize kısaca kendinizden ve şirketinizden bahseder misiniz? Hangi sektörde hizmet vermektesiniz?”

Haluk Bayrak: “Sektördeki çalışma hayatım daha uzun yıllara dayanmakla birlikte yaklaşık 10 senedir İzmir Lojistik Grubu bünyesinde yer alıyorum ve uzun bir süredir İzmir Lojistik Grubu Genel müdürü olarak görev yapmaktayım. İLG, yaklaşık 500 – 1000 civarında personel sayısı ile Lojistik sektöründe hizmet vermektedir. Merkez ofisimiz Mecidiyeköy de yer alıyor ancak depolama alanları olarak baktığımızda Gebze bölgesine yayılmış durumdayız. İzmir Lojistik, İzmir Ambalaj ve İzmir Nakliyat olan üç firmadan oluşan, İzmir, Adana, Ankara civarında 8 adet crossdock’u bulunan bir Lojistik Grubuyuz.”

 

Trinoks: “Şu anda kaç ayrı bölgede depolama hizmeti vermektesiniz?”

Haluk Bayrak: “İLG olarak şuanda, Şeker pınar, Gebze organize sanayi bölgesi, Muallimköy ve P&G içerisinde bulunan depo alanlarımız olmak üzere 4 ayrı bölgede depolama hizmeti vermekteyiz.”

 

Trinoks: “İLG olarak, Türkiye’de ilk defa hat sonu paketleme ve Manipülasyon hizmetleri veren ilk firmalardan bir tanesisiniz. Bu bağlamda baktığımızda Türkiye sınırları içerisinde İLG; Manipülasyon, depolama ve dağıtım hizmetlerini bir arada veren tek firmadır diyebilir miyiz?”

Haluk Bayrak: “Şuanda Bütün bu hizmetleri bir araya getiren ve lojistik adı altında toplayan başka bir firma yok, ama sadece nakliyat ya da sadece depolama hizmeti veren firmalar tabiî ki mevcut.”

 

Trinoks: “Yer aldığınız sektörde mutlaka birçok zorlukla karşılaşmaktasınız, bize bunlardan bahsedebilir misiniz? Lojistik sektörü rekabet açısından ne durumda, büyük bir rekabet ortamı içerisinde misiniz?”

Haluk Bayrak: “Türkiye’de firmaların büyük çoğunluğu depolama ve dağıtım hizmetlerini artık kendileri vermek istemiyorlar, bu gelişme lojistik sektörü inanılmaz derecede bir büyüme göstermesine neden oluyor, netice olarak tabiî ki sektör içerisinde rekabet artıyor. Lojistik firmaları da gelen talepleri karşılayabilmek için dağınık yapıdan kurtulup merkezi bölgelerde depolama hizmetleri vermek çabasındalar.”

 

Trinoks: “Bu rekabet ortamı içerisinde firmanızın bilişim altyapısı size ne gibi artılar kazandırıyor? Hizmet verdiğiniz firmaların sizden istediği bilişim altyapısı kriterleri nelerdir?”

Haluk Bayrak: “hizmet verdiğimiz birçok firma SAP uygulaması kullanıyor ve neticesinde en önemli kıstas, kullanılan uygulamaların SAP ile bütünleşme sağlaması oluyor. tabiî ki bununla birlikte kullanılan uygulamanın, stok giriş ve çıkışında yaşanabilecek hataları ve sevkıyatlarda meydana gelebilecek yanlışlıkları en aza indirgemesi değil tamamen ortadan kaldırması şart.”

 

Trinoks: “İLG depolarında kullanmakta olduğunuz otomasyon sistemleri ve bunların size getirdiği artılardan bize bahseder misiniz?”

Haluk Bayrak: “Şuanda İzmir Lojistik Grubu’nun bütün depolarında Trinoks firmasının ürünü olan AxionBlade®  Express depo otomasyon Sistemi ve FATS® Demirbaş Takip Sistemi uygulamaları çalışmakta. İLG bütün depolarında stok takibi, sevkıyat, sayım gibi lojistik için gerekli olan birçok ihtiyacını AxionBlade®  Express ile sağlıyor. Firmamızın sahip olduğu tüm demirbaşların yönetimini ise FATS® ile gerçekleştiriyoruz. AxionBlade®  Express bize, az önce belirttiğim kıstasların tamamını ve hatta fazlasını sağlıyor ve bu da tabiî ki sektör içerisinde bizim için büyük bir artı demektir.”

 

Trinoks: “Haluk Bey, kullandığınız uygulamaların sizin için operasyonel ve maddi açıdan bir takım getirilerinin olduğunu düşünüyor musunuz?”

Haluk Bayrak: “Elbette ki gerek maddi gerekse iş akışındaki aksaklıkların giderilmesi ve operasyon hızının artması gibi birçok açıdan bize kazandırdığı getirilerinin olması göz ardı edilmemesi gereken bir husus. Bunların rakamsal olarak hesaplamasının yaptığımızda bize ne gibi getirilerinin olduğunu daha net görebiliyoruz.”

 

Trinoks: “Değerli vaktinizi bu söyleşi ile bize ayırdığınız için teşekkür ederim, son olarak Trinoks firması için ve aldığınız hizmet için görüşlerinizi alabilir miyiz?”

Haluk Bayrak:” Rica ederim ben teşekkür ederim. Son olarak şunları söyleyebilirim, öncelikle çok başarılı implementasyon gerçekleştirildi. Axion Lite™ın bize kazandırdıkları açısından baktığımızda aslında söylenecek çok fazla şey var fakat tek cümleyle özetlemek istiyorum; istediklerimizin çok daha fazlasını bize verebilen bir ürün. Sözlerimi bitirmeden bir konuya değinmek istiyorum, her sektörde olduğu gibi konu satış sonrası hizmet konusu bu açıdan çok memnun olduğumuzu belirtmek isterim. Trinoks ile Yaptığımız 7/24 bakım sözleşmesi çerçevesinde bu hizmet bize sorunsuz olarak sağlanmaktadır.”