D&R Söyleşi

D&R Bilgi İşlem Müdürü Ufuk Bey ile sektörde yaşanan zorluklar, sektörün ihtiyaç duyduğu bilişim alt yapısı ve D&R’ın kullandığı otomasyon sistemleri hakkında yaptığımız söyleşide değerli vaktini ve deneyimlerini bizlerle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyoruz.

 

Trinoks: “Ufuk Bey merhaba, bize kısaca kendinizden ve şirketinizden bahseder misiniz? Hangi sektörde hizmet vermektesiniz?”

Ufuk Dokuzloğlu: “Uzun bir süredir D&R ‘da Bilgi İşlem Müdürü olarak çalışmaktayım. D&R, Doğan Holding bünyesinde 1997 yılından itibaren mağazacılık sektöründe faliyet gösteren bir firma, merkez dahil olmak üzere mağazalarımızla birlikte yaklaşık 500 personel ile çalışmaktayız. D&R’ın 63 mağazası, 1 adet e-ticaret internet sitesi ve 2 adet büyük dağıtım depose mevcut. Mağazalarımızda ağırlıklı olarak müzik, kitap ve dergi tarzında ürünler pazarlamaktayız. “

 

Trinoks: “Şuanda yer aldığınız sektördeki rekabet durumundan ve sizin bu rekabette iyi bir yer tutabilmek için yatığınız çalışmalardan bahseder misiniz?”

Ufuk Dokuzloğlu: “Aslına bakarsanız şuanda sektörde çok büyük bir rakibimiz bulunmuyor fakat önümüzdeki günlerde yabancı markaların ülkemize girişi söz konusu, bu zamanda tatlı bir rekabet olacağa benziyor. D&R mağazacılık olarak Türkiye içerisinde büyük bir hizmet ağına sahip durumda, bu açıdan bakıldığında rekabette avantajımız cok yüksek. Kullandığımız e-ticaret vasıtası ile yeni çıkan ürünlerimizi müşterilerimize anlık olarak iletebiliyoruz ve değişimlerden yeniliklerden haberdar olmalarını sağlıyoruz. Internet vasıtası ile aldığımız siparişleri sevkıyat yapan iki büyük depomuz vasıtası ile müşterilerimize ulaştırmaktayız.” “Şunu da açıklamak isterimki, sektördeki rekabet avantajımız bizim rahat davranmamıza neden olmuyor , yani sektörde büyüğüz düşüncesi bizi yeniliklerden uzaklaştırmıyor. Tedarikçilerimiz iş akışlarından ya da müşterilerimizin ihityaçlarından dolayı teknoloji yenilemesi çalışmaları yapıyoruz. ”

 

Trinoks: “Kullanmakta olduğunuz bilişim altyapısından ve ürünlerden biraz bahseder misiniz?”

Ufuk Dokuzloğlu: “Şöyle söyleyebilirim, mevcut olan 63 mağazamız ile online haberleşme imkanımız var, az once bahsettiğim gibi e-ticaret kullanıyoruz, e-ticaret vasıtası ile sipariş karşılayabiliyoruz, bunun yanında inhouse geliştirdiğimiz çeşitli alanlarda kullandığımız yazılımlarımız var. Depolarımızda Trinoks tarafından geliştirilen AxionBlade® Express depo Otomasyon sistemini kullanmaktayız, ayrıca inhouse geliştirdiğimiz otomatik replenishment modülümüz çalışıyor. “ 

 

 

Trinoks: Ufuk Bey, kullandığınız uygulamaların özellikle AxionBlade® Express’in size, operasyonel ya da finansal açıdan bir getirisi olduğunu düşünüyor musunuz? Eğer böyle bir getirisi olduğunu düşünüyorsanız bunun tespiti için bir çalışma yatınız mı? 

Ufuk Dokuzloğlu: Trinoks ile bu projeye uzun zaman once başladık ve bitirdik, fakat biz geliştirmeye devam ediyoruz. Tabiki bu tür projeler ilk etapta insane kaynağı açısından inanılmaz derecede bir geri dönüş sağlıyor, bununla birlikte iş süreçleriniz hızlanması açısından çok önemli faydalar sağlıyor, bu nedenle biz bu yatırımı yaptığımızdan dolayı son derece memnunuz. Düşünün sistem içerisinde yaklaşık 230 bin tanımlı ürün var ve her gün bu ürünlerle ilgili binlerce satış işlemi gerçekleşiyor, bu hareketlerin manuel olarak yapılması demek, çok fazla personelin çalıştığı son derece fazla zaman alan ve hatalarla dolu bir çalışma demektir. Bizim depolarımız adetsel bazlı çalıştığı için bu denli yüksek ürün çeşiti olan bir yerde sevkıyat, ürün yerleştirme ve toplama işlemleri son derece zor ve hataya açık durumdadır, manuel yapılması çok zordur. Şuanda iki depomuzda da ürünün depoya girişinden sevkıyata toplanmasına ve yüklenmesine kadar bütün işlemleri el Terminalleri ve barkod etiketleri vasıtası ile zahmetsiz, hatasız gerçekleştiriyoruz.

 

Trinoks: Ufuk Bey değerli vaktinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Son olarak Trinoks firması için ve Trinoks’un size sağladığı hizmetler için görüşlerinizi alabilir miyiz?

Ufuk Dokuzloğlu: “Trinoks ile tanışmamız 2000 yılında oldu ve depo otomasyonu projesi ile oldu, firmalar ve kişiler arasındaki ilişkinin iyi ve sorunsuz olması açısından bakıldığında bu gayet uzun bir süre. Projenin başlaması, bitmesi ve şuanda geldiğimiz noktada gayet başarılı ve iyi bir yerdeyiz. Trinoks ele aldığı projelere dört elle sarılan ve sahip çıkan, proje başlangıcında belirtilen bitiş tarihine uymaya son derece gayret eden bir firma bu özelliğinizi takdir etmek istiyorum. Zaten aradan uzun yıllar geçmesine rağmen sıcak bir sohbet edebiliyorsak birlikte gerçekleştirdiğimiz projelerin başarısından ve firmanızın gerçekten iyi bir firma olmasından kaynaklanmaktadır. Son olarak dikkat çekmek istediğim şu nokta çok önemli, firmanızın hizmet vermediği bir alanda sizlere alakasız sorular sorsak dahi, bizleri konu ile alakalı firmalar ile görüştürmek için ve yardımcı olabilmek için çaba sarfediyorsunuz. ”