Logistics Vision (LV3+)

Trinoks Yazılım olarak müşterilerimize en doğru çözümü en kısa sürede sunabilmek için global çözümleri de ürün yelpazemizde bulundurmaktayız. Özellikle 3PL Lojistik alanında hizmet veren firmalara...


Devamını oku...

Üretim Takip Sistemi

AxionBlade® Professional Üretim ve Depo Yönetim Sistemi Bütünleşik bir üretim izleme ve yönetim sistemidir. Malzeme ambarınızadan başlayan tüm süreçlerinizi takip etmekle kalmaz, üretime malzeme besleme, üretim...


Devamını oku...

Depo Otomasyon Sistemi

AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi uzun süre yapılan arge çalışmaları ve proje deneyimlerinin neticesinde geliştirilmiş bir Depo Otomasyon Sistemidir. Türkiye’nin sektöründe lider firmaları tarafından tercih görmüştür....


Devamını oku...

Demirbaş Takip Sistemi

Fats® (Fixed Asset Tracking System) Demirbaş Takip ve Amortisman Yönetim Sistemi Her iş yeri için gerçekten çok önemli bir konu olan demirbaşların takibi zahmetli, zaman alan bir...


Devamını oku...

Özel Yazılım Geliştirme

İşletme ve üretim şartlarınıza uygun sizlere özel ofis ve endüstriyel yazılım çözümleri geliştiriyoruz. Çok değişik amaçlı çok fazla yazılım paketi var olmasına rağmen bir firmanın ya...


Devamını oku...
12345

Arçelik A.Ş. Söyleşi

Arçelik Bilgi Sistemleri Müdürü Ahmet Bey ile, sektörde yaşanan zorluklar, sektörün ihtiyaç duyduğu bilişim alt yapısı ve Arçelik’in kullandığı otomasyon sistemleri hakkında yaptığımız söyleşide değerli vaktini ve deneyimlerini bizlerle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyoruz..

 

Trinoks: Merhaba Ahmet Bey, bize kısaca şirketiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ahmet Bakır : Bildiğiniz gibi Arçelik dayanıklı tüketim sektöründe faaliyet gösteriyor, çalışan sayımız yurt içinde 10.000'in üzerinde, dağılım olarak bakarsak 8000 mavi yaka ve yaklaşık 2000 beyaz yaka diyebiliriz. Merkezimiz İstabul'da, Çayırova'da Çamaşır Makinesi fabrikası, Çerkezköy'de Elektrik Motorları fabrikası ve yapılmakta olan Kurutma fabrikası, Eskişehir'de Buzdolabı Fabrikası, Ankara'da Bulaşık Makinası Fabrikası, Bolu'da Fırın Fabrikası, Rusya'da Çamaşır Makinesi ve Buzdolabı, Romanya'da Soğutucu ve Dondurucu fabrikası bulunuyor. Arçelik'in Beko Elektronik'in %75'ini satın alması sonrasında Beylikdüzü'ündeki Elektronik Eşya fabrikası üretim yapan fabrikalarımız içinde katıldı. Gebze'de LG ile ortak bir Klima fabrikamız, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'da satış bürolarımız, İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya'da bize bağlı şirketler ve yaklaşık 100 ülkede distribütörlerimiz bulunmaktadır. Ayrıca Mobilya ve Hazır Mutfak sektöründe de faaliyet gösteriyoruz.

 

Trinoks: Sektörün şu anki durumu ve işinizin genel zorlukları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ahmet Bakır: Aslında yukarıda sözü geçen şirketin durumu için sektörün genel durumu diyebiliriz. 2006 yılı bizim için iyi geçti ve beklenen büyüme gerçekleşti, 2007 yılı biraz daha zor görünüyor çünkü kendimize zor hedefler belirliyor ve zorluyoruz. Pazarı büyütmeye yada pazardaki payınızı büyütmeyi başaramazsanız geride kalabilirsiniz. Bizimle birlikte pazarda büyüyor ve büyüyen pazarı yakalayıp önüne geçmek zorundasınız. Bu anlamda beyaz eşya çok zorlayıcı bir pazar ve dış rekabet çok fazla. İthal ürünler ve ithal markalar pazarı daha çetin hale getiriyor, bu pazarda ayakta kalmak oldukça zor. Eğer pazarda fazla büyüyemiyorsanız pazarı büyütmeye çalışıyorsunuz, mobilya sektörü gibi yeni sektörler açıyorsunuz. Hedefler açısından bakıldığında vizyonumuz belli, Beko markası ile 2010 yılında dünya pazarında ilk on içinde bulunmak ve 6 Milyar Avro ciro yapmak. Bu hedef ortalama yıllık %14 civarında büyümeği gerektiren büyük bir hedef. Birkaç sene öncesine kadar da Özel Sektör birincisi olan Arçelik iç piyasa anlamında baktığınızda %60 pazar payı ile Beyaz Eşya sektörünün lideri.

 

Trinoks: Arçelik'in Bilişim altyapıları konusunda sizden bilgi alabilir miyiz?

Ahmet Bakır: Devasa bir organizasyondan bahsettik ve bu büyüklükte bir organizasyonu için ciddi kurallarınız kurallarınız olmalı, kurumsal seviyede belli kriterleri sağlamış ve sorunları aşmış olmanız gerekiyor. Arçelik olarak bütün bu kuralları koyduk, tüm kriterleri sağladık ve sorunları aştık, süper kurumsalız diye bir iddamız yok ama yolun başında da değiliz. Belli altyapılar, güvenlik konuları, veri yönetimi, disaster recovery konusunda çok fazla yol aldığımızı söyleyebilirim. Ayrıca veri tabanı ve uygulama geliştirme araçları konusunda son yıllarda stadartları oluşturduk ve oturmaya devam ediyoruz. Diğer taraftan siz stardartları koyuyor ve uyguluyorsunuz ama teknolojide gelişiyor. SQL Server 2000 kullanırken 2005'e çıkıyorsunuz, .Net 1.1 kullanırken 2.0'a çıkıyorsunuz hatta şimdi 3.0 versiyonu geldi. Teknolojiyi sürekli takip edip kendinizi revize etmeniz gerekiyor. Açıkcası bu kadar büyük bir organizasyonda güncel olmak çok kolay değil, örneğin biz henüz kullanıcılarımız Vista yüklemeye başlamadık, aslında öyle bir ihtiyaçta şu anda yok. Bu tür teknolojileri kabul edilebilir bir faz farkı ile takip ediyoruz, uygulamalar stable hale geldiğinde bizimde gündemimize gelmeye başlıyor ve artık server'ları yükseltelim, client'lara yeni versiyon işletim sistemleri kuralım demeye başlıyoruz.

 

Trinoks: IT Direktörlüğünün misyonu açısından bakarsanız yeni teknolojileri grup şirketlerine yaymak bile sizin için epey zaman alan bir çalışma oluyordur.

Ahmet Bakır: Çok doğru söylüyorsunuz ama bunu müşterilere anlatmak pek kolay olmuyor. Kendi iç projelerimizde de bu iyilleştirmeler, güncellemeler bile ciddi bir kaynak kullanımına sebep oluyor. Kalan zamanlarda da bu kaynaklar ile müşteri taleplerine cevap vermeye çalışıyorsunuz. Müşteri talepleri kendi başına sizin tüm kaynaklarınızın kapasitesinden daha fazla oluyor. Dolayısıyla bahsettiğimiz iç projelere ait güncellemelere vakit ayırmak bile çok güç ve tabi bu durumu müşteriye kabul ettirmekte zor oluyor. Müşteriler doğal olarak bizim işimiz öncelikli diyor, sonrasında ise başka insanlar neler kullanıyor, bizde bunlar niye yok da diyebiliyor. Sürekli yaşadığımız bu ikilemde kaynaklarımız en iyi şekilde kullanarak iki tarafıda dengelemeye çalışıyoruz.

 

Trinoks: Hizmet verdiğiniz müşterilerin grup içindeki diğer şirketler olmasının zorlukları nelerdir?

Ahmet Bakır: Müşterilerimizdeki kullanıcı profilinin stardartları çok yüksek. Bu durum kullanıcıların beklentilerininde yükseltiyor. Bu durum bizim açımızdan zorlayıcı ama güzel çünkü sürekli kendimizi geliştirmemizi sağlıyor. Diğer taraftan bu zorlayıcı durum ciddi şekilde kaynak ihtiyacınıda beraberinde getiriyor ve müşteriye her durumda cevap vermemiz gerekiyor.

 

Trinoks: Kullandığınız alyapı ve uygulamaların kurulması sırasında ne şekilde karar veriyorsunuz? Öncelikler müşteri istekleri yönünde oluyor mu?

Ahmet Bakır: Altyapı standartlarını genellikle IT Direktörlüğü olarak bizler getiriyoruz ve ihtiyaçlara göre şekillendiriyoruz. Bu altyapı üzerinde çalışan uygulamalar olarak bakarsak bir çok yerde ERP sistemimiz olan SAP ihtiyaçları karşılıyor. SAP'nin ihtiyaçları karşılamadığı yerlerde ise başka sistemlerin kurulması sözkonusu oluyor. Bu tip sistemler için sadece müşteri istekleri yeterli değil. Bu konunun ile ilgili bir proje ekibi kurulması, alternatiflerin araştırılması, uygun olan uygulamanın seçilmesi ve diğer sistemler ile entegre çalışabilecek şekilde implemente edilmesi şeklinde oluyor. Bu proje grupları müşteriler ile birlikte ortak oluşturuluyor.

 

Trinoks: Birlikte yapmış olduğumuz projenin size operasyonel, kaynaksal yada maddi getirlerinin olduğunu düşünüyor musunuz?

Ahmet Bakır: Maddi getiriyi net olarak hesaplamak çok kolay değil. Bu konuda uygulanan farklı yöntemler var.

Depo Otomasyon Sistemi

AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi, uzun süre yapılan arge çalışmaları ve proje deneyimlerinin neticesinde geliştirilmiş bir Depo Otomasyon Sistemidir.

Türkiye’nin sektöründe lider firmaları tarafından tercih görmüştür. Rusya ve Romanya’da hali hazırda kullanılmakta olan  AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi birçok dilde çalışabilmektedir.

Parametrik yapısı sayesinde sektör ayırt etmeksizinher firmanın iş akışlarına uyarlanabilecek kabiliyettedir. AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi İçerisinde barındırdığı üretim işlemleri, kalite kontrol işlemleri, üretime malzeme besleme gibi ek modülleri sayesinde üretim operasyonu gerçekleştiren firmalar için hem depo işlemlerini hem de üretim operasyonlarını takip etmelerinde büyük kolaylıklar sağlar.

Devamını oku

Üretim Takip ve Yönetim Sistemi

AxionBalde® Professional Üretim Takip ve Depo Otomasyon Sistemi, Bir depo otomasyon sisteminden daha çok bütünleşik bir üretim izleme ve yönetim sistemidir. İşletmenizdeki malzeme ambar, üretim ve mamul ambar süreçlerinin tamamını takip etmenize olanak sağlar.

Malzeme ambarınızadan başlayan tüm süreçlerinizi takip etmekle kalmaz, üretime ürün besleme, üretim iş emirlerine uygun olarak üretim noktalarında yapılan üretimleri denetleme, raporlama, üretimden çıkan ürünlerin oluşumunu sağlayarak mamul ambar tarafında ürünlerinizin ambar yönetimini gerçekleştirir.

Operasyonlar, uygulama içerisinde 3 ana başlık altında yönetilmektedir, malzeme ambar, üretim takibi ve mamul ambar. AxionBlade® Professional bu ana başlıklar altındaki operasyonların her birini diğer operasyonlar ile ilişkilendirerek yönetir. Bir üst sistem ile entegre çalıştığı durumlarda üst sistemlerde (ERP, Üretim Planlama Sistemleri ya da Muhasebe Sistemleri) yaratılan üretim kayıtlarını otomatik olarak alır ve kablosuz alt yapı üzerinde çalışan terminaller ya da panel pcler ile operatörlere taşır.

Devamını oku

Demirbaş Takip Sistemi

Fats® Demirbaş Takip Sistemi, firmaların tüm demirbaşlarını barkod etiketleri ile kimliklendirerek detaylı bir şekilde takip etmelerini sağlayan bir Sabit Kıymet Yönetim Sistemidir.

Türkiye’nin sektöründe lider firmaları tarafından tercih görmüştür. Sektör ayırt etmeksizin her işletmenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek olan Fats® Demirbaş Takip Sistemi birçok dilde çalışabilmektedir.

Opex ve Capex kayıtları ayrı ayrı takip edilebildiği gibi demirbaşlara ait amortisman hesaplamaları aylık olarak TTK yönetmeliğine uygun bir şekilde yapılabilmektedir. Sistem içerisinde takip edilmek istenen tüm demirbaşlar birer demirbaş barkod etiketi ile kimliklendirilerek kayıt altına alınmaktadır. Düzenli yapılan sayımlar sırasında bu barkod etiketleri el terminalleri ile okutarak envanter kontrolü kısa sürede yapılabilmektedir.

Devamını oku

Özel Yazılım Geliştirme

15 yılı aşkın süredir müşterilerimize en kaliteli çözümü sunabilmek için en yeni teknolojileri kullanarak uygulamalar geliştiriyoruz, sektörel gelişimleri ve ihtiyaçları yakından takip ediyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun yazılımları işletme şartlarına uygun teknolojiler ile sunmaya dikkat ediyoruz. 

Trinoks Yazılım, müşteri ihtiyaçları ve hitap ettiği sektörler göz önüne alındığında farklı teknolojileri kullanan farklı yazılımlar geliştirmektedir. Trinoks 2 farklı yazılım grubu ile 2 farklı platform da yazılım geliştirmektedir.

Şirketimiz bünyesindeki yazılım ekipleri, müşterilerimizin projelerindeki gereksinimleri gözönüne alarak aşağıdaki teknolojileri kullanmaktadır. Fabrikalarda üretimi izlemek ve üretim hatlarından veri toplamaya yönelik olarak çalışan AxionBlade® Professional üretim takip sistemi yazılımları genelde fabrika ortamlarında üretimin kesintisiz çalışması ve izlenebilirliğin sağlanabilmesi için Isı, nem sensörleri, ışıklı panoları sürmek, dokunmatik ekranlar, hareket sensörleri, sabit barkod okuyucular vb. çeşitli çevre donanımlardan sürekli bilgi almakta ve bunları görüntülemektedir.

Devamını oku

Bize Yazın!

captcha
Yeniden yükle

Bizden Duyun

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Fl Madeni Yağlar Tic. Ltd. Şti 'ne Antr...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

35 yılı aşan üretim hayatı boyunca, Ar-G...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ağır Sanayi sektörünün öncülerinden EKİN...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Ağır Sanayi sektörünün köklü firmalarınd...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

assisTT, Kasım 2007’de yüzde 100 Türk Te...

Sosyal Paylaşım

Vector A.Ş.

Trinoks Yazılım A.Ş. bir

vector-logoiştirakidir.