CHT Tekstil Kimyasalları Söyleşi

CHT Hadımköy üretim tesisleri Teknik Müdürü Ayfer Hanım ile, Kimya sektöründe yaşanan zorluklar, sektörün ihtiyaç duyduğu bilişim alt yapısı ve CHT’nin kullandığı otomasyon sistemleri hakkında yaptığımız söyleşide değerli vaktini ve deneyimlerini bizlerle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyoruz.

 

Trinoks: “Ayfer Hanım merhaba, bize kısaca kendinizden ve şirketinizden bahseder misiniz? Hangi sektörde hizmet vermektesiniz?”

Ayfer Ekin: “Uzun bir süredir CHT Tekstil Kimya San Tic. A.Ş. firmasında Teknik Müdür olarak çalışmaktayım. CHT tekstil yardımcı kimyasalları üreten, Alman menşeyli bir firma. Türkiye’de ise %75 Alman %25 Türk sermayesi ile hizmet vermekteyiz. Yirmiyi aşkın ülkede üretim tesisleri, elliyi aşkın ülkede de gerek distribütör gerekse bayi olmak üzere büyük bir servis ağında hizmet vermekteyiz. CHT Tekstil Kimya Sanayi Tic. A.Ş olarak, Türkiye’de 115 personelimiz ile hizmet vermekteyiz. Merkez ofisimiz İstanbul’da olmak üzere Bursa, Gaziantep, Denizli’deki depolarımız ve İzmir ve Adana’daki temsilciliklerimiz ile müşterilerimize hizmet vermeye çalışıyoruz. “

 

Trinoks : “Şuanda yer aldığınız sektördeki rekabet durumundan ve sizin bu rekabette iyi bir yer tutabilmek için yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?”

Ayfer Ekin: “Tekstil sanayinin Türkiye’de bugünkü durumu göz önüne alınacak olursa, rekabetin son derece yüksek olduğu bir sektörde hizmet vermekteyiz. Özellikle lokal firmaların çok fazla artış göstermesi nedeniyle iş sürkilasyonu çok yoğun. Bunlar ile birlikte tekstil sektöründe kullanılan yardımcı kimyasalların çok çeşitli olması, sektöre ayrı bir zorluk katmakta. Müşterilerimizden gelen ve gelebilecek olan istekler doğrultusunda, her çeşit ürünü bulundurmak ve üretmek zorundayız ki şuanda yaptığımız gibi günlük sevkiyat yapabilelim. ve elbette ki bunu başarırken, çok fazla ve gereksiz stok yaparak finansal açıdan firmanızı tehlikeye atmamanız gerek. Bunlar ve benzeri zaruri durumlar için Depo Otomasyon yazılımları, özellikle bulunduğumuz sektörde son derece önem arzetmekte. Saydığım örnekleri önceden tahmin edebildiğimiz için bu yaklaşım ile çözüm arayışlarına başladık ve yaptığımız değerlendirmeler sonucunda Trinoks’un Depo Otomasyon yazılımı olan AxionBlade® Professional ile yola devam etme kararı aldık. Bu konuda memnuniyetimi belirtmek istiyorum, AxionBlade® Professional ile Stok seviye kontrolü ile stoklarımızı ve yatırımlarınızı düzenlerken, hangi üründen ne kadar stoklanması ya da üretilmesi gerektiğini planlayabiliyoruz. Stoklarımızda bulundurduğumuz ürünlerin çeşitliliğinin fazla olması, anında ve sorunsuz sevkiyat yapabilmemiz, sektördeki rekabet açısından bize son derece önemli bir artı kazandırmakta.

 

Trinoks : “Kullanmakta olduğunuz otomasyon sistemleri ve bunların size getirdiği artılardan biraz değindiniz ama benim bu konuda sormak istediğim, müşterileriniz kullandığınız bilişim altyapısı açısından size bazı standartlar için istekte bulunuyorlar mı?”

Ayfer Ekin: “Şöyle söyleyebilirim, Yaptığımız üretimlerde ve ya alımlarda, ürünün kabulünden sevkiyatına kadar geçirdiği bütün hareketleri geri dönüp görebilmemiz gerekli. Müşterimiz aldığı bir ürünü tekrar aynı lotdan isteyebilir bu sebeple üretimlerimizin geriye dönük takibi ve düzgün stoklanması, reserve ise sevk edilememesi gibi konular önemli. Bu sorunları da AxionBlade® Professional ile zahmetsizce ortadan kaldırabiliyoruz. Kullandığımız Otomasyon uygulamaları konusunda ek olarak şunu belirtmeliyim, kullandığımız bir diğer uygulama da Netsis. Netsis entegrasyonu konusunda da sorunsuz bir şeklide kısa sürede yol aldık sizinle, bu konuda da memnuniyetimi belirtmek isterim.

 

Trinoks: Ayfer Hanım, kullandığınız uygulamaların özellikle AxionBlade® Professional’in size, operasyonel ya da finansal açıdan bir getirisi olduğunu düşünüyor musunuz? Eğer böyle bir getirisi olduğunu düşünüyorsanız bunun tespiti için bir çalışma yatınız mı?

Ayfer Ekin: şüphesiz hem finansal hemde operasyonel olarak büyük bir getirisi var. düşünün bir sipariş aldınız ve ertesi gün sevk etmeniz gerekli, eğer bu üründen deponuzda on ton varsa sorununuz yok ama az miktarda varsa ve deponuz büyük bir depo ise bu ürünü bulmanız çok büyük zaman ve iş gücü demek. hem zaman açısından hem de personellerinizin bu işe yönlenerek diğer operasyonları aksatmaları açısından çok önemli bir husus ki bu konuya müşterinize istediği siparişi istediği günde teslim etmeniz dahilinde oluşacak olan müşteri memnuniyetini de eklediğinizde bu getirinin bence finansal açıdan ölçülmesi cok zor, çok büyük. Buna ek olarak depo girişlerinde ürünlerinizi deponuzdaki boş raflara yerleştirmeniz önemsiz gibi görünsede gayet önem arzeden bir konu. Bu husus küçük bir depoda birkaç insan gücüyle belki mümkündür ama büyük bir depoda hangi rafların boş olduğunu ve ürünler arasındaki diziliş olasılıkları yani risk faktörlerinin hesaplanarak bir stok yapılması birkaç insan gücüyle başedilebilecek bir konu değil. Kaldı ki bunu başardığınızı varsaysak bile sevkiyat halinde bu ürünlerin hangi raflarda bulunduğunu bilmek az once bahsettiğim büyük zorluklara neden oluyor. AxionBlade® Professional şuanda tanımlanan bütün ürünlerimizin hangi raflardaki hangi boşluklara yerleştirilmesi ve risk faktörlerinin neler olduğunu anında bize bildiriyor ve bu da saatlarimizi alan uygulamaları bir dakikaya dönüştürüyor. Aslına bakarsanız özetle, firma cirosu kadar getirisi olduğunu düşünüyorum ama bu konuda tam olarak bir analiz çalışması yapmış değiliz.

 

Trinoks:  AxionBlade® Professional’in rekabet ortamında ya da müşterilenize karşı sorumluluklarınızda size kazandırdığı en önemli artılar nelerdir bize bunlardan bahsedebilir misiniz?

Ayfer Ekin: konuşmamız içerisinde belirttiğim bütün hususlarda AxionBlade® Professional bize son derece verimli bir çalışma sunmakta. Bunların en önemlileri bahsettiklerimiz içerisinde tabiki stok seviye kontolü, FİFO gibi ikonular ama beni en çok sevindiren özellik, çalışan güvenliğini kontrol altına alarak bu konuda doğacak sorunları en aza indirgeyen bilgilendirme uygulamasıdır. Günümüzde Avrupa birliği ile uyum yasaları çerçeveside de kendine daha fazla bir önem kazandırmış olan işçi sağlısı konusunda AxionBlade® Professional bize büyük yardımlarda bulunuyor. Ürünlerin risk derecelendirmelerine gore ürün etiketlerinde belirtilen özelliklere gore stoklanırken aynı zamanda nasıl taşınması nasıl nakledilmesi veya insan bedeni ile temas halinde neler ortaya çıkabileceği ile ilgili bilgilerin sistemimizde ve ürünler üzerindeki etiketler vasıtasıyla el terminallerinin ekranlarında uyarı niteliğinde görülmesi son derece önemli bir konu. Bu ürününün üzerinde taşıdığı etiket bilgileri müşterimize ulaştığında da önemini korumakta elbette ve bu bilgilerin önemi sadece buradaki çalışanların güvenliğiyle değil bu ürünün son kullanıcısına kadar devam etmekte. Kalite kontrol modülü çok önemli, yaptığımız her üretimin kalite kontrülünü sistemde kayıt altına alabiliyoruz, ve müşterilerimiz istediği anda istediği ürüne ait kalite kontrol analizini rapor olarak alıp müşterimize gönderebiliyoruz. Bunlara artı olarak üretim planlama modülü bizim sektörümüzde fazla önem arzetmekte, bahsettiğimiz gibi günlük sevkiyat yaptığımız için üretimin çok hızlı gelişmesi gerekli ve bunun öncesinde tabiki spariş alınır alınmaz, stokların kontrolü, üretim için ürün toplama ve üretime sevk etme çok hızlı olmalı, bu konuda da AxionBlade® Professional’dan son derece memnunuz, istediğimiz hızda ve sorunsuz bir şekilde üretim planlarımızı oluşturup üretime geçebiliyoruz, ki bizim sektörümüzde ürün ağaçları açısından bakıldığında diğer sektörlere gore daha büyük bir sorun teşkil eden üretim planlamasında da ehrhangi bir sıkıntıyla karşılaşmıyoruz.

 

Trinoks: Ayfer Hanım değerli vaktinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Son olarak Trinoks firması için ve Trinoks’un size sağladığı hizmetler için görüşlerinizi alabilir miyiz?

Ayfer Ekin: Öncelikle bu projede yer alan bütün çalışanlarınıza firmam adına çok teşekkür ederim. Başından sonuna kadar çok başarılı ve gayet keyifli biz proje oldu. Gerek implementasyon gerekse entegrasyon ve uygulama safhalarında sorunsuz ve belirtilen zamanların dışına taşmadan getirilen çözümlerle, çok hızlı yol aldık ve istediğimiz süre dahilinde projeyi hayata geçirdik. Proje başlangıcında önceki deneyimlerimize dayanarak bir çEkingenliğimiz ve güvensizliğimiz vardı ama Trinoks’a güvenebileceğimizi fark ettik ve sonuçta da çok güzel ve verimli bir projeyi kısa zamanda hayata geçirmiş bulunmaktayız, çok teşekkürler.