Petlas - Üretim ve Depo Yönetim Sistemi Projesi

Kırşehir’de, 2.000.000 m²'lik alan üzerinde yer alan 350.000 m²'lik kapalı alana sahip fabrikada her türlü kara taşıtı lastiğinin yanı sıra savaş uçağı lastiği de üreten; ülkemizi dünya kara yollarında başarıyla temsil eden Petlas Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2011 yılından bu yana üretim takibi ve malzeme ambar depo yönetimi konusunda Trinoks ile çalışmaktadır.

 

"Dilerseniz logo üzerine tıklayıp proje referans mektubunu görüntüleyebilirsiniz."

 

 "Güvenli Lastik" kavramına büyük önem veren Petlas, lastik-deney test merkezinde ürünlerini uluslararası standartlardaki testlerden geçirirken, daima daha iyiyi yakalamak adına Araştırma-Geliştirme birimindeki uzmanlarıyla bilgisayar kontrollü laboratuvarlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Güvenli lastiğin önemini tüm birimlerinde standart haline getiren Petlas, hammaddelerin malezeme ambarına kabulünden başlayan ve çok katmanlı üretim süreçleri ile devam ederek lastiğin nihai halini aldığı noktaya kadar olan tüm sürecin yönetimi konusunda Trinoks’un ürünü olan AxionBlade® Professional yazılımını kullanmaktadır.

 

Türkiye'nin Lastiği, Türkiye'nin Üretim ve Depo Yönetim Sistemi ile üretiliyor!

Petlas yetkilileri, malzeme yönetimi ve üretimdeki tüm süreçlerde izlenebilirliğin ve yönetimin kusursuz olması için 2010 yılında büyük bir proje hayata geçirmeyi planladılar. Uzun sureli araştırmalar ve ürün karşılaştırmaları neticesinde istedikleri detay ve kapasitede tüm ihtiyaçlarını karşılayan AxionBlade® Professional da karar kıldılar. Detaylı ve itinalı bir proje analiz sürecinin ardından, tüm fabrika genelinde implemente edilen ve şuanda 400’ün üzerinde kullanıcının tam zamanlı olarak kullandığı bir sistem başarı ile hayata geçirildi. Operasyonel ve modüler olarak bakıldığında aşağıdaki tüm operasyonlar ve bunlara bağlı alt operasyonların tamamı sistem üzerinden anlık olarak kontrollü bir şekilde yürütülebilmektedir.

“Mal kabul ve kalite kontrol işlemleri, Lokasyon takibi ve ürün yerleştirme işlemleri, Malzeme takip ve depolama işlemleri , Malzeme bölme, birleştirme işlemleri, Lokasyonlar arası transfer işlemleri, Malzeme ve lokasyon etiketleme işlemleri, Tedarikçiye iade işlemleri, Üretim planlama işlemleri, Üretim Talimatları, Üretim iş emri başlama/bitirme işlemleri, Duruş veri girişleri, Üretime için malzeme toplama işlemleri, Üretime malzeme besleme ve kontrol işlemleri, Üretim sonu mamul ve yarımamul oluşturma ve kimliklendirme işlemleri, yarımamul stok takibi, ara stok alanları kontrolü ve yönetimi, Üretim sonu stok hareketleri güncelleme, Üretim sonu kalite kontrol işlemleri, Üretimden mamul ambara transfer işlemleri, Ürün tehlike, uyarı, tanım etiketlerinin basılması, Barkodlu Sayım işlemleri, Ürün statü takibi, Sistem içi otomatik mesajlaşma, Stok seviyesi kontrolleri ve uyarıları, Ürün lot, parti, SKT takibi, İrsaliye girişi ve irsaliye kesim işlemleri, Lot ve seri numarası bazlı geriye dönük izlenebilirlik, Fifo takibi ve fifo bazlı ürün hareketleri, Detaylı stok raporları, Mal kabul ve sevkiyat raporları, Özel sorgu ekranı ile listeler oluşturabilme, Ürün rezerve işlemleri, İş emri bazlı operatör performans bilgileri, Geriye dönük izlenebilirlik”

Sistemin ana tanımları ve operasyon yönetimi bilgisayar kullanıcıları üzerinden yetkiler dahilinde gerçekleştirilirken, üretim ve depo alanında çalışan operatörler taşıdıkları mobil terminaller vasıtası ile sistemin kendilerine anlık olarak ilettikleri iş emirlerini yine sistem kontrollü olarak icra etmektedir.

Kurgulanan ve hayata geçirilen proje sayesinde, hammaddelerin bir araya gelmesinden, çok aşamalı bir üretim süreci ve yarı mamul-mamul dönüşümlerinin ardından oluşan nihai lastiğin üzerindeki seri numarası ile seçilen lastiğin sistem üzerinden tüm geçmişi izlenebilmektedir.

AxionBlade® Professional sayesinde Petlas’ın yürüttüğü tüm malzeme ambar ve üretim süreci barkod kontrollü bir yapıya dönüşmüştür. Geriye dönük tam izlenebilirlik sistem üzerinden kusursuz olarak sağlanmaktadır ve buna bağlı olarak sıkıntılara anında müdahale etme yeteneği çok yukarılara yükselmiştir. Işletme içerisinde sistem üzerinde takip edilen tüm operasyonlar kendi içerisinde bir kural ve kontrole tabi tutulduğu için hata ve kayıp oranı minimuma indirgenmiş ve varolan birçok sıkıntılı iş durumu ortadan kaldırılmıştır. İş akışı ve operasyonlar personel bağımlılığından maksimum derecede kurtulmuş ve sistem yönlendirmeli bir yapıya taşınmıştır. Operasyonlarda personel yer değişiklikleri eskisinden daha hızlı ve dinamik bir yapıya geçmiştir. Personelin işin icra edilişinden çok sistemi kullanmayı öğrenmesi yeterli olmaktadır.

Sistemin getirdiği dolaylı ya da direkt faydalar göz önüne alınıp ölçeklendirilmekte ve yapılan yatırımının kısa süre içerisinde geri kazanıldığı kanıtlanmaktadır.

Hayata geçirdiğimiz tüm projelerimizde temel aldığımız hedef olan “değer katmak” fikrini, böylesine büyük ve kompleks yapıda bir projede bir kez daha yerine getirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz.

AxionBlade® Professional, Petlas’ın ürün kalitesine, iş akışlarına, yönetim ve kontrol mekanizmalarına kattığı değeri, ürettiği raporlarla, geriye dönük verilerle ve Petlas’ın bizlere sunduğu referans mektupları ile kanıtlamıştır.

 

Bize Yazın!

captcha
Yeniden yükle

Bizden Duyun

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Fl Madeni Yağlar Tic. Ltd. Şti 'ne Antr...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

35 yılı aşan üretim hayatı boyunca, Ar-G...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ağır Sanayi sektörünün öncülerinden EKİN...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Ağır Sanayi sektörünün köklü firmalarınd...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

assisTT, Kasım 2007’de yüzde 100 Türk Te...