Oyak Yatırım A.Ş - Demirbaş Takip Sistemi Projesi

Finans Sektöründe Türkiye'nin lider firmalarından Oyak Yatırım A.Ş. 2002 yılında başlattığı Demirbaş Takip Sistemi kurma çalışmalarında, Trinoks ile çalışma kararı aldı. Trinoks'un geliştirdiği FATS® Demirbaş Takip Sistemi parametrik yapısı sayesinde Oyak Yatırım'da çok kısa sürede implemente edildi.

 

 

Türkiyenin Önde Gelen finans firmalarından Oyak Yatırım A.Ş. Demirbaş Takibi ve Yönetimi konusunda FATS® Demirbaş Takip Sistemi ile devam etme kararı aldı. 2002 yılı içerisinde start verilen proje toplam 10 günlük implementasyon ve test süresinin ardından başarıyla hayata geçirildi. Projenin başlangıç aşamasında yapılması gereken envanter sayımı ve etiketle çalışması, implementasyon süresinin öncesinde bir sayım firması tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Demirbaş Sayım ve Etiketleme İşlemi

Proje Başlangıç sürecinde yapılması gereken ilk adım olan Envanter sayım ve etiketleme işlemleri, Oyak Yatırım A.Ş. tarafından anlaşılan bir sayım firması tarafından kısa sürede tamamlanmış ve fiziksel envanter kayıtları ile dijital envanter kayıtları karşılaştırıldıktan sonra, Trinoks proje ekibine teslim edilmiştir. Ortaya çıkan fiziiksel doğrulukları, statüleri ve lokasyonları tanımlanmış envanter kayıtları, Trinoks proje ekibi tarafından sisteme aktarılmasında sorun olup olmadığı açısından bir kez daha incelenmiş ve proje implementasyon süresi içerisinde FATS® Demirbaş Takip Sistemi içerisine aktarılmıştır. Analiz raporu içerisinde yer alan ek geliştirme söz konusu ise bu aşamada sisteme eklenmektedir.

 

Sistem Kurulumu

Sistem kurulumu ilk adımı olan sistem tanımlarının yapılması aşaması, Kullanıcı Tanımları, Rol Tanımları, Kullanıcı Grup Tanımları, Ülke / Sehir / Bölge Tanımları, Operatör Tanımları, Departman Tanımları, Lokasyon Tanımları, Personel Tanımları, Demirbaş Kategorileri Tanımları, Demirbaş Kartı Tanımları, Operasyonlarla ilgili Tanımlar, Demirbaş Hareket Tipleri Tanımları, Amortisman Hesaplama Yöntemleri Tanımları, Rapor Tanımları, Askıya Alma Sebepleri ve Tanımları, Demirbaş Özellik Tanımları, Finansal Kiralama - Sözleşmeli Şirketler - Tedarikçi ve Sigorta Tanımlarının sistemde oluşturulmasını kapsamaktadır. Oyak Yatırım A.Ş proje ekibi ve Trinoks Proje ekibinin ortak çalışması neticesinde oluşan bu tanımlamalar sistem içerisine uygulanmıştır.

 

Kullanıcı Eğitimleri

Bu aşamada Proje dahilindeki kullanıcı sayısına göre belirlenen sistem kullanıcılarına gerekli olan, FATS® Demirbaş Takip sistemi eğitimi verilmiştir. Eğitim süreci kullanıcıların tamamına eğitimin verilmesi şeklinde değil, kullanıcıların daha sonra da yardım alabilecekleri sistem adminlerine eğitim verilmesi şeklinde gerçekleştirilmiştir. Sistem adminleri sistemin tüm işleyişinden sorumlu oldukları için kullanıcılara onların yetkili oldukları konularda gerekli eğitimi verebilecek düzeye getirilmiştir.

 

Proje Ara Test Aşaması

Proje ara test aşamasında, verilen kullanıcı eğitimlerinin ardından sistem test için hayata geçirilmiş, var ise oluşan hataların bu aşamada önüne geçilmiştir. Eğitimleri tamamlanan sistem kullanıcılarının eksikleri görülmüş ve ihtiyaç duyulduğunda eğitim yinelenmiştir. Bu aşama sistemin daha sonradan sorunsuz olarak çalışmasını sağlamak için oluşturulan önemli bir adımdır. Sistemde sonradan ortaya çıkabilecek problemler bu aşamada ortadan kaldırırlır.

 

Entegrasyon Çalışması

Oyak Yatırım A.Ş de gerçekleştirilen bu proje içerisinde herhangi bir 3ncü parti uygulama ya da sistem ile entegrasyon çalışması yapılmamıştır. Eğer bu konuda bir istek gelmiş olsaydı, yapılacak olan entegrasyona ilişkin entegrasyon analizleri ve gerekli ise kod geliştirme çalışmaları ve entegrasyon test çalışması bu aşamada gerçekleştirilecekti. Oyat Yatırım A.Ş de çalışmakya olan FATS® Demirbaş Takip Sistemi uygulaması herhangi bir sistem ile entegre çalışmamaktadır.

 

Son Test ve Projenin Hayata Geçirilmesi

Gerçekleştirilen proje aşamalarında karşılaşabilecek hatalar proje ara test aşamasında giderilebildiği gibi, Projenin tam olarak hayata geçirilmesinin ardından da son test aşaması ile sistemin sorunsuz çalıştığı görülmüş ve ek bir çalışma yapılmamıştır. Projenin hayata geçirilmesi ve son test aşamasından sonra Trinoks proje ekibi ve Oyak Yatırım A.Ş. Proje ekibinin katıldığı kapanış toplantısı yapılmış ve Proje başarıyla sona erdirilmiştir.

 

 

Bize Yazın!

captcha
Yeniden yükle

Bizden Duyun

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Fl Madeni Yağlar Tic. Ltd. Şti 'ne Antr...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

35 yılı aşan üretim hayatı boyunca, Ar-G...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ağır Sanayi sektörünün öncülerinden EKİN...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Ağır Sanayi sektörünün köklü firmalarınd...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

assisTT, Kasım 2007’de yüzde 100 Türk Te...