Sesa Elektronik Depo Otomasyon Sistemi Projesi

Elektronik ve Tıbbi Malzeme alanın faaliyet gösteren Sesa Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş 2008 yılında başlattığı Depo Otomasyon Sistemi kurma çalışmalarında, Depo Otomasyon Sistemi konusunda uzman Trinoks ile çalışma kararı aldı. Trinoks'un ORM teknolojisi ile geliştirdiği AxionBlade® Express parametrik yapısı sayesinde Sesa'da çok kısa sürede implemente edildi. Sesa Bostancı, Tuzla, İzmir, Ankara ve diğer depolarında birden fazla depoyu kontrol eden AxionBlade® Express, SqlServer 2005 veri tabanı üzerinde ve LOGO Tiger paketi ile tam entegre olarak çalışmaktadır.

 

AxionBlade® Express'i tüm fonksiyonları ile kullanan Sesa, kalite kontrol yönetimi ve sevkiyat planlama modüllerini de tam fonksiyonlu kullanmaktadır. LOGO Tiger tarafında girilen tüm siparişler, AxionBlade® Express'in parametrik zaman planlamalı entegrasyon modülü vasıtasıyla anlık olarak AxionBlade® Express'e aktarılmakta olup depolardan ürünler RF çalışan El terminalleri vasıtasıyla toplanmaktadır. Ürünler LP(License Plate) etiketlerine sahip olup bütün envanterde stok statüleri, FIFO, LOT ve Seri numarası takibi yapılmaktadır. AxionBlade® Express sadece Sesa Bostancu depolarını takip etmekle kalmayıp Sesa'nın dış işletmelerdeki diğer depolarını (Tuzla, Ankara, İzmir vb.) da takip etmektedir. Operasyonları genel olarak şu şekilde özetleyebiliriz.

 

Mal Kabul ve Etiket Basım İşlemi

Proje Kapsamında işletmeye yurtdışından veya iç tedarikçilerden gelen ürünler depo girişinde mal kabul operasyonuna tabii tutulmaktadır. Mal kabul operasyonu kapsamında depoya gelen ürünlere ait irsaliye bilgileri operatörler tarafından sisteme girilmekte ve bu irsaliye bilgilerine bağlı olarak ürünlerin depo kabul işlemleri yapılmaktadır. Gelen her ürün mal kabul esnasında sistem tarafından otomatik olarak üretilen barkod etiketleri ile etiketlenmektedir. Sistem daha önceden belirlenen parametrelere bağlı olarak, mal kabul operasyonunda hangi ürünün hangi stok statüsü ile depoya gireceğini otomatik olarak bilmekte ve o statü ile istenilen depoya taşıma emri yaratmaktadır. Sistem içerisinde yer alan kalite kontrol modülü sayesinde mal kabul operasyonu sırasında tedarikçiden gelen ürünler kalite kontrole tabi tutulabilir.

 

Ürün Yerleştirme İşlemleri

Sistem ürünlerin ve lokasyonların parametrelerine göre mal kabul operasyonu ile depoya girişi yapılan ürünleri en uygun rafa yerleştirmektedir. Ürün tanımlarında yanyana gelemeyecek ürünler ve ürün kategorileri belirtilmiş olup, ayrıca depo değişik bölgelere ayrıldığı için ve hangi ürün kategorilerinin hangi bölgelere yerleşebileceği isistemde tanımlı olduğu için, sistem bu ve benzeri birçok parametreyi baz alıp yerleştirme emirlerini otomatik oluşturmaktadır. El terminali kullanan operatörler kendilerine verilmiş olan emirleri koridor sırasıyla icra etmekte olup operatör isterse başka bir raf önermesini sistemden isteyebilmekte veya kendisi bir raf seçerek bu rafa yerleştirme yapabilmektedir. Bu durumda operatöre neden farklı bir raf seçtiği sorulmakta ve bütün operasyon sistemde kayıt altına alınmaktadır.

 

Mal Toplama İşlemleri

LOGO Tiger Sisteminde oluşturulan müşteri sevkiyat siparişleri otomatik olarak AxionBlade® Express'e akmaktadır. Bu sevk siparişlerine istinaden sevkiyat planlama AxionBlade® Express içerisinde bulunan sevkiyat planlama ekranını kullanarak ilgili siparişi planlamakya ve bu plana bağlı mal toplama emirleri oluşturmaktadır. Oluşturulan mal toplama emirleri otomatik olarak operatörlerin el terminallerine düşmekte olup operatörler depo raflarında sırayla toplama yapmaktadır. AxionBlade® Express içerisinde toplama işlemi birçok şekilde yapılabilmektedir bunlar siparişe bağlı mal toplama, müşteriye bağlı mal toplama, ürüne bağlı mal toplamadır. Bir müşteriye ait birden fazla sipariş aynı anda toplanabilir ya da birçok siparişte yer alan bir ürün aynı anda toplanabilir ve daha sonra sevk alanında siparişlere göre ayırlabilir. Sistem mal toplama esnasında ürün paketlerinin bölünüp bölünemeyeceğini daha önce sistem içerisinde yapılan parametre tanımları vasıtası ile bilmekte ve toplama emirlerinde ayrıca FIFO penceresini de baz alarak ilk giren ürünlerin sevk edilmesini sağlamaktadır.

 

Mal Toplama ve Sevkiyat İşlemleri

Toplama işleminden sonra bölgesel konsolidasyon alanlarına gelen ürünler için AxionBlade® Express tarafında irsaliye basılmaktadır. Ayrıca bu noktada özel müşteri etiketleri de basılmakta olup istenildiği takdirde gönderilen ürünler ile ilgili kalite kontrol verileri ve analiz formu da basılmakta ve irsaliye ye eklenmektedir. Müşteri etiketlerinde eğer müşterinin o ürüne ait etiket üzerinde basılmasını istediği bir bilgi var ise bu AxionBlade® Express de mevcut ürün tanımları ile eşleşmekte olup etiketlerin üzerinde bu ürün bilgilerinin çıkması sağlanabilmektedir. Sevkiyat işlemleri ile siparişler kapanmakta, sevkiyat planlama modülünde sadece açık sipariş kalemleri görüntülenmektedir. Siparişler kapanır kapanmaz AxionBlade® Express entegrasyon modülü LOGO Tiger tarafında ilgili sevkiyat bilgilerini işlemektedir. Sevkiyat aşamasında ya da diğer aşamalarda gerçekleştirilen entegrasyonun ne sıklıkta çalışacağı yine sistem içerisindeki parametreler vasıtası ile belirlenmektedir.

 

Entegrasyon ve Sayım İşlemleri

Depo içinde istenilen zamanlarda sayım yapılabilmektedir. Bu sayım için deponun o anda çalışmıyor olması gerekmektedir. Sayım işlemi için yönetici ekranlarından bir sayım başlatılır. Genel ve bölgesel olmak üzere iki çeşit sayım yapılabilir. Genel sayım tüm deponun sayılmasıdır ve aynı anda sadece bir genel sayuım başlatılabilir. Bölgesel sayım ise depodaki belli bir bölgenin sayılma işlemidir. Aynı anda birden fazla bölgesel sayım yapılabilir ve operatörlere dağıtılabilir. Sayım başlatıldıktan sonra deponun sayımı kablosuz el terminalleri vasıtasıyla yapılır. Sayım esnasında veya bittikten sonra sayım raporları ile sayım takip edilir. Sayım bitiminde sayım stoğa işlenir. AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi LOGO sistemi ile entegre edilmiştir. Mal kabulde rezerve edilmiş irsaliyelerin kabulü, biten mal kabul işlemlerinin LOGO’ya bildirimi, sevkiyat siparişlerinin alınması ve sevk edilen ürünlerin LOGO’ya bildirimi vb. işlemler entegrasyon kapsamındadır. AxionBlade® Express ile LOGO entegrasyonu Object DLL kullanılarak yapılmıştır..

 

 

Bize Yazın!

captcha
Yeniden yükle

Bizden Duyun

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Fl Madeni Yağlar Tic. Ltd. Şti 'ne Antr...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

35 yılı aşan üretim hayatı boyunca, Ar-G...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ağır Sanayi sektörünün öncülerinden EKİN...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Ağır Sanayi sektörünün köklü firmalarınd...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

assisTT, Kasım 2007’de yüzde 100 Türk Te...