Logistics Vision (LV3+)

Trinoks Yazılım olarak müşterilerimize en doğru çözümü en kısa sürede sunabilmek için global çözümleri de ürün yelpazemizde bulundurmaktayız. Özellikle 3PL Lojistik alanında hizmet veren firmalara...


Devamını oku...

Üretim Takip Sistemi

AxionBlade® Professional Üretim ve Depo Yönetim Sistemi Bütünleşik bir üretim izleme ve yönetim sistemidir. Malzeme ambarınızadan başlayan tüm süreçlerinizi takip etmekle kalmaz, üretime malzeme besleme, üretim...


Devamını oku...

Depo Otomasyon Sistemi

AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi uzun süre yapılan arge çalışmaları ve proje deneyimlerinin neticesinde geliştirilmiş bir Depo Otomasyon Sistemidir. Türkiye’nin sektöründe lider firmaları tarafından tercih görmüştür....


Devamını oku...

Demirbaş Takip Sistemi

Fats® (Fixed Asset Tracking System) Demirbaş Takip ve Amortisman Yönetim Sistemi Her iş yeri için gerçekten çok önemli bir konu olan demirbaşların takibi zahmetli, zaman alan bir...


Devamını oku...

Özel Yazılım Geliştirme

İşletme ve üretim şartlarınıza uygun sizlere özel ofis ve endüstriyel yazılım çözümleri geliştiriyoruz. Çok değişik amaçlı çok fazla yazılım paketi var olmasına rağmen bir firmanın ya...


Devamını oku...
12345

Röportaj - Üretimden Sevkiyata Her Noktada Tam İzlenebilirlik - CHT Tekstil Kimyasalları

CHT Tekstil Kimyasalları Fabrika Müdürü Pınar Çuhacı:

“Üretimden sevkiyata her noktada tam kontol, tam izlenebilirlik”

“Üretim gerçekleştiren her markanın en önem verdiği konunun izlenebilirlik olduğunu belirten CHT Tekstil Kimyasalları Fabrika Müdürü Pınar Çuhacı, tesiste kullandıkları AxionBlade Express ile hammadde girişinden üretime, ambalajlamadan etiketleme ve sevkiyata her  aşamanın denetlenebilir olduğunu söylüyor.

Türkiye’de 1990 yılında tekstil kimyasalları üretimi ve satısı için  Türk-Alman ortaklıgı için kurulan CHT Tekstil Kimya’nın tesislerinde  üretim yanında, kalite kontrol, Ar-Ge, uygulama ve enstrüman analiz, ürün güvenlik, teknik servis departmanları bulunuyor. Her departman gerek el  terminalleri gerek bilgisayar ekranlarından hammadde girisi, üretim,  ambalajlama-etiketleme ve sevkiyata kadar her süreci anlık olarak  izleyebiliyor. Firma olarak tam izlenebilirligi önemsediklerini söyleyen  Pınar Çuhacı esliginde CHT Tekstil Kimyasalları Üretim Tesislerini ziyaret ettik. AxionBlade® Professional’in üstün özellikleri üzerine konustuk.

CHT Tekstil Kimya’nın hedef sektörleri hangileridir? Üretilen kimyasal guruplarını tanıyabilir miyiz?
CHT TEKSTIL KIMYA; 1990 yılında Istanbul’da özellikli tekstil kimyasalları üretim ve satısı için Türk-Alman ortaklıgı olarak kurulmustur. 2007 yılı  itibarıyle, tekstil, insaat, yapıstırıcı ve benzeri sektörlere hitap eden su bazlı emülsiyon polimerleri üretimine baslayan CHT  TEKSTIL KIMYA, sadece tekstil endüstrisinde degil; insaat, kagıt, ambalaj ve ahsap sektörlerinde de günden güne büyümeye  devam etmektedir. Günümüzde Üretim, Kalite kontrol, AR-GE,Uygulama ve Enstrümental analiz, Ürün güvenlik, Teknik servis  faaliyetlerini etkin biçimde gerçeklestiren ve birçok endüstriyel alanda öncü konumda yeralan CHT TEKSTIL KIMYA ürün gamı içerisinde; Önterbiye, Boyama, Finisaj, Kaplama, Elyaf yardımcıları, Baskı, Garment, BEZEMA markalı tekstil boyaları, İnşaat  Kimyasalları, Performans kimyasalları ve Yapıştırıcılar ürün portföyümüz içerisinde.

Üretim süreci nasıl gerçeklesiyor? Üretimde takip edilen asamaları paylasır mısınız bizlerle?
Firmamızda üretim ve depolama sürecinde kullandıgımız bir otomasyon sistemi mevcut. Üretim yapan firmalar için basta en önemli sey izlenebilirliktir. Biz kullandıgımız sistem sayesinde üretim asamasında hangi hammaddenin kullanıldıgını, hangi operatörün çalıstıgını ve hangi terminalde üretim yapıldıgını izleyebildigimiz gibi üretim prosesini anlık takip edip, proses  tamamlandıktan sonra ürünün ambalajlanıp bir kimlik kazanmasına kadar geçen her asamayı takip edebiliyoruz. Aslında daha net bir tanımla sadece üretim prosesini degil stoklarımızda bulunan tüm ürün hareketlerini takip edebiliyoruz. Bu da çok önemli.

Yani bu bir ihtiyaç?
Kesinlikle. Çünkü bir ürünün yalnızca üretim prosesini bilmek yetmiyor. Ürünleriniz ile ilgili bir bilgilendirme yapılması istendiginde bu ürünle ilgili her türlü bilginin çok daha önceden arsivlenmis olması gerekli. Ürünün tesise girdigi andan itibaren bütün proseslerde izlenebilir olması gerekiyor. Eger müsteriye hızlı bir dönüs ve raporlama yapmak istiyorsanız bütün proseslere ve her  veriye hakim olacagınız bir otomasyon sisteminden yararlanmanız gerekiyor. Tabii bu sistemlerin size avantajı sadece firma dısına servis vermek degil. Bu sistemleri kullanarak ürünün hammadde olarak girisi, sınıflandırılması, raf ömrünün belirlenmesi, depo içinde ve depolar arasında gördügü hareketlerin takip edilmesi, üretim prosesindeki izlenebilirligi ve ambalajlanıp bir kimlik kazandıktan sonra müsteriye sevk edilmesi süreçlerini iyi takip etmek sizin firmanızı bir üst noktaya tasımanıza yardımcı oluyor. Yani aslında kendimizi gelistirmek için bu sistemlere ihtiyacımız var.

cht12  cht13

Üretim mi geri besliyor Ar-Ge çalısmalarını yoksa yeni ürün talepleri mi?

Elbette yeni ürün ihtiyacı. Yeni ürünler sektörün ve müsterilerin talebiyle üretiliyor. Kendimizi ihtiyaçlara göre sürekli yenilemek  zorundayız. Teknolojiye ayak uydurmak zorundayız. Yeni ürün talebini sadece yeni talepler dogrultusunda degil gelisen teknolojiyi  takip ederek kendimiz ihtiyaç gördügümüz her yerde olusturabiliriz.

Peki bu sistem üzerinde yetkilendirme nasıl gerçeklesiyor? Herkes tüm bilgilere erisemiyor degil mi?
Tabiki belli yetkilendirme asamaları var sistem üzerinde. Herkesin çalıstıgı bölüm ve bu bölümlerin takip etmesi gerekenler dogrultusunda yetkilendirme yapılıyor.

Sistem kullanıcı dostu mu? Bu sistemi tüm kullanıcılar kolaylıkla ögrenebiliyor mu? Bu sistemi kullanacak kisilerin egitimi için herhangi bir destek aldınız mı?

CHT Tekstil Kimya olarak uzun zamandır otomasyonun avantajlarından faydalanmaya çalısıyoruz. Uzun süre farklı sistemler denedik. Fakat bizim isteklerimiz hep biraz farklı oldu. Amacımız sadece mühendis kadro tarafından degil ürünlerle her asamada çalısan isletme çalısanları tarafından da kolayca kullanılabilen bir programa sahip olmaktı. Bu nedenle AxionBlade® Professional sistemini kullanmaya basladık. Sistem amacımıza uygun olarak oldukça kullanıslı bir program. Kolay kullanılıyor ve yaptıgı uyarılar ile hata yapmanıza izin vermiyor. Bilgilendirmeleri ve uyarıları tüm çalısanlara saglıyor. Mühendis kadrosu için bilgisayar  ekranlarında, isletme içerisinde çalısanlar içinde el terminallerinde, tüm operasyon islemlerinin takibi yapılabiliyor. AxionBlade® Professional’in Entegratörü olan Trinoks ile yaklasık bir yıllık bir hazırlık süreci geçirdik. Program tüm üretim süreçlerinin kontrolü için eksiksiz bir program. Sistem kurulduktan sonra ihtiyaçlar dogrultusunda talep ettigimiz her sey sistem üzerinde yeniden dizayn edilebildi. Halen de güncel taleplerimiz oldugunda Trinoks ile güncellestirmeler gerçeklestirebiliyoruz. Zaten AxionBlade® Professional’da talepleriniz dogrultusunda gelistirilmeye ve güncellenmeye açık bir sitem.

Her isletme için standart çözümler yerine isletmeye özel çözümler sunabiliyor öyleyse bu mimari?

Kimya sektörü genis bir sektör. Bizimle birlikte tekstil yardımcı kimyasalları üreten bir çok marka var pazarda. Her firmanın alt yapısı farklı. Yönetim ve üretim sekilleri firmalara özgü isliyor. Dolayısı ile bu tip yazılımların elbette firmalara uygun olması gerekiyor. Hiçbir firma bir digerinin ne istedigini bilemez ve belki de bizim kadar detaycı olamaz. Biz her ürünün stoklarımıza girisinden çıkısına kadar geçirdigi her adımı görmek istiyoruz.

Kısacası yazılımın hem firmaya özel sekilde gelistirebilmesi hem de teknolojiye uygun sekilde yenilenebilmesi gerekiyor. Biz bu konuda sanslıyız. Hem bizim isteklerimiz ön planda tutulup yenilikler yapılabiliyor hem de kendileri program üzerinde yeni bir güncelleme yapma geregi hissediyorlarsa derhal yeni versiyon için bizleri bilgilendiriyorlar.

cht14  cht15

Ar-Ge çalısmaları neticesinde yeni bir proses hatta dahil oldugunda sisteme kolayca dahil ediliyor mu?

Reçetelerimiz ve proseslerimiz ayrı bir program üzerinde kayıtlı. Üretim yapabilmemiz için otomasyon sistemi ile bu program arasında entegrasyon saglandı. Otomasyon sistemine kayıtlı olmayan bir reçete için raftan ürün dahi indiremiyorsunuz. Ar-ge reçeteleri de üretim sürecine dahil edilme kararı alındıktan sonra otomasyon sistemine de kolayca kayıtlanabiliyor ve üretim  prosesi takip edilebiliyor.

Insan saglıgı ve çevreye saglıgına duyarlı bir üretim gerçeklestirme noktasında CHT Tekstil Kimya’nın yararlandıgı teknolojiler  ve gerçeklestirdigi yatırımlar nelerdir?

Bizim fazlası ile önem verdigimiz konulardan bir tanesi bu. Firmamızın özel olarak kurulmus özel sertifikalı personele sahip bir ürün güvenlik departmanı var. Çevre mevzuatında bahsi geçen tüm belgelere sahibiz. Tüm yasal gereklilikler firmamız için ürün  güvenlik departmanımız tarafından özenle yerine getiriliyor. Müsterilerimiz için MSDS, TDS hazırlanması ve ürünler için gerekli diger  bildirimlerde yine ürün güvenlik departmanımız tarafından yapılıyor. Su anda ürünlerin çalısan ve çevre saglıgı için ürün  üzerinde yapılması gereken tüm islemlerde - raf ömürlerini belirlemede, ambalajlar üzerine yapılması gereken risk-güvenlik  ifadelerinin tanımlanmasında, ve depolarda kategorilere ayrılarak yerlestirilmesinde - yine otomasyon sistemini kullanıyoruz.  Ayrıca is saglıgı ve güvenligi çalısmalarında da yine farklı takip sistemleri kullanıyoruz.

cht16  cht17

CHT Kimya için 2013 yılı nasıl tamamlandı? 2014 yılı için hedefleriniz ve planlarınız nelerdir?

Biz her sene büyüyen ve gelisen bir firmayız. 2013 hem satıs hem üretim hem de yenilikler konusunda hedeflerimize ulastıgımız bir yıl oldu. Hem gelecek yıllarda neler yapabiliriz bunu çok iyi analiz ettik hemde bu sırada sektöre yeni ürünler sunduk. Buna en iyi  örneklerimizden biri 2013 yılında ürün portföyümüze eklenen TUBIBOND B STAR NEW markasıyla ahsap sektörü için özel bir  yere sahip olan membran kapak tutkalımızdır. Türkiye’de yaygın olarak membran kapak tutkalı olarak adlandırılan bu ürün özellikle  termolaminant uygulamalarında vakumlama teknolojisinin gelismesiyle ortaya çıkmıstır. 2014 yılındada içinde yer aldıgımız her  sektöre yenilikler katıp teknolojik imkanlarımız ve donanımlı personelimiz ile müsterilerimizin çözüm ortagı olmaya devam edecegiz.

 

Depo Otomasyon Sistemi

AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi, uzun süre yapılan arge çalışmaları ve proje deneyimlerinin neticesinde geliştirilmiş bir Depo Otomasyon Sistemidir.

Türkiye’nin sektöründe lider firmaları tarafından tercih görmüştür. Rusya ve Romanya’da hali hazırda kullanılmakta olan  AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi birçok dilde çalışabilmektedir.

Parametrik yapısı sayesinde sektör ayırt etmeksizinher firmanın iş akışlarına uyarlanabilecek kabiliyettedir. AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi İçerisinde barındırdığı üretim işlemleri, kalite kontrol işlemleri, üretime malzeme besleme gibi ek modülleri sayesinde üretim operasyonu gerçekleştiren firmalar için hem depo işlemlerini hem de üretim operasyonlarını takip etmelerinde büyük kolaylıklar sağlar.

Devamını oku

Üretim Takip ve Yönetim Sistemi

AxionBalde® Professional Üretim Takip ve Depo Otomasyon Sistemi, Bir depo otomasyon sisteminden daha çok bütünleşik bir üretim izleme ve yönetim sistemidir. İşletmenizdeki malzeme ambar, üretim ve mamul ambar süreçlerinin tamamını takip etmenize olanak sağlar.

Malzeme ambarınızadan başlayan tüm süreçlerinizi takip etmekle kalmaz, üretime ürün besleme, üretim iş emirlerine uygun olarak üretim noktalarında yapılan üretimleri denetleme, raporlama, üretimden çıkan ürünlerin oluşumunu sağlayarak mamul ambar tarafında ürünlerinizin ambar yönetimini gerçekleştirir.

Operasyonlar, uygulama içerisinde 3 ana başlık altında yönetilmektedir, malzeme ambar, üretim takibi ve mamul ambar. AxionBlade® Professional bu ana başlıklar altındaki operasyonların her birini diğer operasyonlar ile ilişkilendirerek yönetir. Bir üst sistem ile entegre çalıştığı durumlarda üst sistemlerde (ERP, Üretim Planlama Sistemleri ya da Muhasebe Sistemleri) yaratılan üretim kayıtlarını otomatik olarak alır ve kablosuz alt yapı üzerinde çalışan terminaller ya da panel pcler ile operatörlere taşır.

Devamını oku

Demirbaş Takip Sistemi

Fats® Demirbaş Takip Sistemi, firmaların tüm demirbaşlarını barkod etiketleri ile kimliklendirerek detaylı bir şekilde takip etmelerini sağlayan bir Sabit Kıymet Yönetim Sistemidir.

Türkiye’nin sektöründe lider firmaları tarafından tercih görmüştür. Sektör ayırt etmeksizin her işletmenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek olan Fats® Demirbaş Takip Sistemi birçok dilde çalışabilmektedir.

Opex ve Capex kayıtları ayrı ayrı takip edilebildiği gibi demirbaşlara ait amortisman hesaplamaları aylık olarak TTK yönetmeliğine uygun bir şekilde yapılabilmektedir. Sistem içerisinde takip edilmek istenen tüm demirbaşlar birer demirbaş barkod etiketi ile kimliklendirilerek kayıt altına alınmaktadır. Düzenli yapılan sayımlar sırasında bu barkod etiketleri el terminalleri ile okutarak envanter kontrolü kısa sürede yapılabilmektedir.

Devamını oku

Özel Yazılım Geliştirme

15 yılı aşkın süredir müşterilerimize en kaliteli çözümü sunabilmek için en yeni teknolojileri kullanarak uygulamalar geliştiriyoruz, sektörel gelişimleri ve ihtiyaçları yakından takip ediyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun yazılımları işletme şartlarına uygun teknolojiler ile sunmaya dikkat ediyoruz. 

Trinoks Yazılım, müşteri ihtiyaçları ve hitap ettiği sektörler göz önüne alındığında farklı teknolojileri kullanan farklı yazılımlar geliştirmektedir. Trinoks 2 farklı yazılım grubu ile 2 farklı platform da yazılım geliştirmektedir.

Şirketimiz bünyesindeki yazılım ekipleri, müşterilerimizin projelerindeki gereksinimleri gözönüne alarak aşağıdaki teknolojileri kullanmaktadır. Fabrikalarda üretimi izlemek ve üretim hatlarından veri toplamaya yönelik olarak çalışan AxionBlade® Professional üretim takip sistemi yazılımları genelde fabrika ortamlarında üretimin kesintisiz çalışması ve izlenebilirliğin sağlanabilmesi için Isı, nem sensörleri, ışıklı panoları sürmek, dokunmatik ekranlar, hareket sensörleri, sabit barkod okuyucular vb. çeşitli çevre donanımlardan sürekli bilgi almakta ve bunları görüntülemektedir.

Devamını oku

Bize Yazın!

captcha
Yeniden yükle

Bizden Duyun

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Fl Madeni Yağlar Tic. Ltd. Şti 'ne Antr...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

35 yılı aşan üretim hayatı boyunca, Ar-G...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ağır Sanayi sektörünün öncülerinden EKİN...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Ağır Sanayi sektörünün köklü firmalarınd...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

assisTT, Kasım 2007’de yüzde 100 Türk Te...

Sosyal Paylaşım

Vector A.Ş.

Trinoks Yazılım A.Ş. bir

vector-logoiştirakidir.