Logistics Vision (LV3+)

Trinoks Yazılım olarak müşterilerimize en doğru çözümü en kısa sürede sunabilmek için global çözümleri de ürün yelpazemizde bulundurmaktayız. Özellikle 3PL Lojistik alanında hizmet veren firmalara...


Devamını oku...

Üretim Takip Sistemi

AxionBlade® Professional Üretim ve Depo Yönetim Sistemi Bütünleşik bir üretim izleme ve yönetim sistemidir. Malzeme ambarınızadan başlayan tüm süreçlerinizi takip etmekle kalmaz, üretime malzeme besleme, üretim...


Devamını oku...

Depo Otomasyon Sistemi

AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi uzun süre yapılan arge çalışmaları ve proje deneyimlerinin neticesinde geliştirilmiş bir Depo Otomasyon Sistemidir. Türkiye’nin sektöründe lider firmaları tarafından tercih görmüştür....


Devamını oku...

Demirbaş Takip Sistemi

Fats® (Fixed Asset Tracking System) Demirbaş Takip ve Amortisman Yönetim Sistemi Her iş yeri için gerçekten çok önemli bir konu olan demirbaşların takibi zahmetli, zaman alan bir...


Devamını oku...

Özel Yazılım Geliştirme

İşletme ve üretim şartlarınıza uygun sizlere özel ofis ve endüstriyel yazılım çözümleri geliştiriyoruz. Çok değişik amaçlı çok fazla yazılım paketi var olmasına rağmen bir firmanın ya...


Devamını oku...
12345

Demirbaş Yönetiminde Barkod Etiketinin Önemi ve Demirbaş Etiketleme

Demirbaş yöneticileri için temel şartlardan biri demirbaşların güvenliği ve kuruluş içerisinde izlenebilirliğinin sağlanmasıdır. Bu şarta ulaşmanın en yaygın yolu ise, duran varlık ya da sabit kıymet olarak da adlandırılan demirbaşların birer barkod etiketi ile kimliklendirilmesidir. Bu yöntemin en temel kullanım biçimi ise belli bir numaradan başlayarak artan sıralı etiketlerin uygulanmasıdır.

Yapılan çalışma basit bir süreç olduğu gibi bu yatırımdan elde edilecek maksimum faydayı sağlamak için göz önünde bulundurulması gereken noktalar vardır.

Hangi Demirbaşlar Etiketlenmeli?

Aslında bu Bilgi işlem departmanı ve kuruluşların idari ve mali işlerince verilmesi gereken bir karardır. Genelde ilk akla gelenler alım maliyeti yüksek, güven önceliği olan, içerisinde veri barındıran demirbaşlardır. Bunlar, binalar, araçlar, iş makineleri, elektronik ekipmanlar, masa üstü – diz üstü bilgisayarlar, server odaları, server ekipmanları, taşınabilir depolayıcılar, evrak sandıkları, değerli evraklar ve hatta akıllı cep telefonları olabilir.

Bunların yanı sıra bazı ekipmanları etiketlemek gereksiz maliyet ve iş gücü orataya cıkarabilir. Bunlar kullanılan demirbaş takip uygulamaları üzerinde sarf malzemesi ya da barkodsuz demirbaş olarak adetsel olarak takip edilmelidir. Bu tip ekipmanlara örnek vermek gerekir ise, klavyeler, fareler, flash diskler gibi IT ekipmanlarının yanısıra plastik çöp kovaları, bardak, tabak, gibi ofis ekipmanlarını sıralayabiliriz.

Kullanılan demirbaş etiketi üzerinde ne tür veriler yer almalıdır?

Demirbaşlar üzerinde tek tip etiket kullanılacağından bu etiketin boyutları tüm demirbaşlar için yeterli olmak zorundadır. Bu özellik, etiketlerin üzerinde yer alacak olan veriyi de sınırlamaktadır. Genel kullanımda en çok tavsiye edilen ve kullanışı daha verimli olan şekli, etiketler üzerinde belli bir sayıdan başlayarak artan bir barkodun yer alması, bu barkodun içerisinde barındırdığı rakamların gözle görülebilir olarak barkodun altında yer alması ve demirbaşın ait olduğu firmanın adı ve logosunun etiket üzerinde yer almasıdır.

Etiketler demirbaşların neresine yapıştırılmalıdır?

Demirbaşların etiketlenmesinde dikkat edilecek bu husus, etiketlerin ömürlerinin uzunluğunu ve sayım sırasındaki iş yükünün azaltılmasını önemli ölçüde etkilemektedir.

Demirbaşlarınızın üzerine yapıştırmış olduğunuz etiketler çok fazla göz önünde olursa bir çok nedene bağlı olarak ömürleri kısa olacaktır. Bunlardan en önemlisi, etiketlerin yapıştırıldığı yerin sürekli kirlenen ve silinerek temizlenen bir yer olmamasıdır. Kullandığınız etiketlerin kalitesi çok yüksek olsa da özel temizlik kimyasalları etiketlerinizin ve etiket üzerinde kullanılan ribbon baskının ömrünü azaltacaktır. Bu etkiyi biraz daha azaltmak için etiketlerinizin üzerine şeffaf bir koruyucu etiket yapıştırabilirsiniz.

Çalışanların sıkca kullandıkları demirbaşların üzerine yapıştırılacak olan etiketler çok fazla göz önünde olmamalıdır. İnsanlar genel olarak bu tip etiketleri istemdışı bir şekilde kazır, karalar ya da yırtarlar. Örneğin, monitör üzerine yapıştıracağınız demirbaş etiketi kesinlikle monitörün arka yüzünde yer almalıdır, kullanıcı çalışma esnasında bu etiketi görmemelidir.

Demirbaşların etiketlenmesinde bir diğer önemli nokta, demirbaş etiketlerinin aynı demirbaşlar üzerinde hep aynı yere yapıştırılmasıdır. Demirbaş saymları sırasında sayım yapan operatör, ofiste yer alan masaların etiketlerinin aynı yerde olduğunu bilirse sayım sırasında zaman kaybından kurtulmuş olur. Ve demirbaşın etiketinin düşmesi, ya da kaybolması durumunda sorunu kolayca tespit etmiş olur.

Hangi yüzeylerde ne tip etiketler kullanılmalıdır?

Demirbaş kimliklendirme ve takibinde dikkat edilecek diğer bir önemli faktör, kullanılan etiketin malzemesinin uygulanacak olan yüzeye ve ortam koşullarına uygun olmasıdır.

Bu noktada birçok etiket çeşidi karşımıza çıkmaktadır. Hangi etiket türünün ya da baskı malzemesinin kullanılması gerektiğine demirbaşlarınızın bulunduğu ortam ve maruz kaldıkları koşulların incelenmesi sonucunda karar verilmektedir. Bu konuda Demirbaş takip sistemi çözümü satın aldığınız firma ya da sayım ve etiketleme hizmeti aldığınız firma size bu konuda danışmanlık vermelidir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz,

  • Açık alanda kullanılan demirbaşlar,
  • Toz, çamur, su, yağ gibi dış etkenler,
  • Kimyasal maddeler, temizlik malzemeleri,
  • Üretim noktalarında kullanılan demirbaşlar,
  • Aşırı soğuk, aşırı sıcak ortamlar,
  • Yapıştırılacak olan yüzeyin düz ya da pütürlü olması,
  • Plastik ya da metal yüzeyli demirbaşlar.

Demirbaş kimliklendirmede RFID kullanımı

Demirbaş yönetimindeki kullanımına bakılacak olunursa, RFID etiketler ile barkod etiketleri arasında tek kullanım farkı birinin okuyucu tarafından görülebilmesi diğerinin ise bir mesafeden barkodu görmeden okuyabilmesinden başka birşey değildir.

Ne yazık ki bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz projeler neticesinde barkod etiketlerinin bu tip projelerde RFID etiketlere göre daha kullanışlı ve maliyeti daha düşük olduğunu görmekteyiz. RFID etiket ve okuyucular ile projelendirilen demirbaş takip sistemleri firmaların yönetimleri açısından maliyetli oldukları nedeni ile kabul görmemektedir. Bununla birlikte projeyi barkod okuyucular ve barkod etiketleri ile gerçekleştirmek herhangi bir kayıp oluşturmamakta ve daha ekonomik bir yapıda durmaktadır.

Demirbaş takibi projelerinde uygun yazılımlar ve başarılı firmalar ile çalışmak

Sonuç olarak demirbaşlarınızı barkod etiketleri ile kimliklendirmek, demirbaş yöneticileriniz ve firmanız için sizlere büyük bir veri kaynağı elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın ardından raporlarınız ve demirbaşlarınıza ait sayısal değerler bulundukları noktalar bazında doğruluk kazanacaktır. Fakat en önemlisi elinizde bulunan verilerin sürekli güncel halde olması ve demirbaşlarınız gibi yaşayan veriler haline gelmesidir.

Bu aşamaya geçebilmek için yapmanız gereken tek şey güvenilir ve sağlam bir Demirbaş takip sistemi uygulaması sahibi olmaktır. Elde ettiğiniz veriler bir sistem üzerinde düzenli ve güncel olarak yaşamadığı sürece aynı çalışmaları defalarca yapmak zorunda kalabilirsiniz ve bu iş yükü, zaman kaybı, artı maliyet, kayıplarınızı demirbaş takip uygulaması satın alım maliyetinin çok üzerine çıkaracaktır.

Bu tip bir projenin sizin açınızdan verimliliğinin artması ve elde ettiğiniz verilerin herzaman kullanılabilir kalabilmesi için, uzun yıllardır edindiğimiz bilgi birikimi ve tecrübelerimiz neticesinde ortaya çıkan FATS Demirbaş Takip Sistemi ürünümüzü incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Depo Otomasyon Sistemi

AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi, uzun süre yapılan arge çalışmaları ve proje deneyimlerinin neticesinde geliştirilmiş bir Depo Otomasyon Sistemidir.

Türkiye’nin sektöründe lider firmaları tarafından tercih görmüştür. Rusya ve Romanya’da hali hazırda kullanılmakta olan  AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi birçok dilde çalışabilmektedir.

Parametrik yapısı sayesinde sektör ayırt etmeksizinher firmanın iş akışlarına uyarlanabilecek kabiliyettedir. AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemi İçerisinde barındırdığı üretim işlemleri, kalite kontrol işlemleri, üretime malzeme besleme gibi ek modülleri sayesinde üretim operasyonu gerçekleştiren firmalar için hem depo işlemlerini hem de üretim operasyonlarını takip etmelerinde büyük kolaylıklar sağlar.

Devamını oku

Üretim Takip ve Yönetim Sistemi

AxionBalde® Professional Üretim Takip ve Depo Otomasyon Sistemi, Bir depo otomasyon sisteminden daha çok bütünleşik bir üretim izleme ve yönetim sistemidir. İşletmenizdeki malzeme ambar, üretim ve mamul ambar süreçlerinin tamamını takip etmenize olanak sağlar.

Malzeme ambarınızadan başlayan tüm süreçlerinizi takip etmekle kalmaz, üretime ürün besleme, üretim iş emirlerine uygun olarak üretim noktalarında yapılan üretimleri denetleme, raporlama, üretimden çıkan ürünlerin oluşumunu sağlayarak mamul ambar tarafında ürünlerinizin ambar yönetimini gerçekleştirir.

Operasyonlar, uygulama içerisinde 3 ana başlık altında yönetilmektedir, malzeme ambar, üretim takibi ve mamul ambar. AxionBlade® Professional bu ana başlıklar altındaki operasyonların her birini diğer operasyonlar ile ilişkilendirerek yönetir. Bir üst sistem ile entegre çalıştığı durumlarda üst sistemlerde (ERP, Üretim Planlama Sistemleri ya da Muhasebe Sistemleri) yaratılan üretim kayıtlarını otomatik olarak alır ve kablosuz alt yapı üzerinde çalışan terminaller ya da panel pcler ile operatörlere taşır.

Devamını oku

Demirbaş Takip Sistemi

Fats® Demirbaş Takip Sistemi, firmaların tüm demirbaşlarını barkod etiketleri ile kimliklendirerek detaylı bir şekilde takip etmelerini sağlayan bir Sabit Kıymet Yönetim Sistemidir.

Türkiye’nin sektöründe lider firmaları tarafından tercih görmüştür. Sektör ayırt etmeksizin her işletmenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek olan Fats® Demirbaş Takip Sistemi birçok dilde çalışabilmektedir.

Opex ve Capex kayıtları ayrı ayrı takip edilebildiği gibi demirbaşlara ait amortisman hesaplamaları aylık olarak TTK yönetmeliğine uygun bir şekilde yapılabilmektedir. Sistem içerisinde takip edilmek istenen tüm demirbaşlar birer demirbaş barkod etiketi ile kimliklendirilerek kayıt altına alınmaktadır. Düzenli yapılan sayımlar sırasında bu barkod etiketleri el terminalleri ile okutarak envanter kontrolü kısa sürede yapılabilmektedir.

Devamını oku

Özel Yazılım Geliştirme

15 yılı aşkın süredir müşterilerimize en kaliteli çözümü sunabilmek için en yeni teknolojileri kullanarak uygulamalar geliştiriyoruz, sektörel gelişimleri ve ihtiyaçları yakından takip ediyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun yazılımları işletme şartlarına uygun teknolojiler ile sunmaya dikkat ediyoruz. 

Trinoks Yazılım, müşteri ihtiyaçları ve hitap ettiği sektörler göz önüne alındığında farklı teknolojileri kullanan farklı yazılımlar geliştirmektedir. Trinoks 2 farklı yazılım grubu ile 2 farklı platform da yazılım geliştirmektedir.

Şirketimiz bünyesindeki yazılım ekipleri, müşterilerimizin projelerindeki gereksinimleri gözönüne alarak aşağıdaki teknolojileri kullanmaktadır. Fabrikalarda üretimi izlemek ve üretim hatlarından veri toplamaya yönelik olarak çalışan AxionBlade® Professional üretim takip sistemi yazılımları genelde fabrika ortamlarında üretimin kesintisiz çalışması ve izlenebilirliğin sağlanabilmesi için Isı, nem sensörleri, ışıklı panoları sürmek, dokunmatik ekranlar, hareket sensörleri, sabit barkod okuyucular vb. çeşitli çevre donanımlardan sürekli bilgi almakta ve bunları görüntülemektedir.

Devamını oku

Bize Yazın!

captcha
Yeniden yükle

Bizden Duyun

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Fl Madeni Yağlar Tic. Ltd. Şti 'ne Antr...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

35 yılı aşan üretim hayatı boyunca, Ar-G...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ağır Sanayi sektörünün öncülerinden EKİN...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Ağır Sanayi sektörünün köklü firmalarınd...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

assisTT, Kasım 2007’de yüzde 100 Türk Te...

Sosyal Paylaşım

Vector A.Ş.

Trinoks Yazılım A.Ş. bir

vector-logoiştirakidir.